'JE MOET SPELERS ALTIJD BLIJVEN TRIGGEREN' Frank de Boer waakt voor verslapping na vier titels Zeven jaar geleden zette hij als net gepensioneerde voetballer zijn eerste schreden op het trai nerspad. Onervaren en in zijn hoofd eigenlijk nog vooral speler. Nu is Frank de Boer een van de meest gelouterde en gedecoreerde coaches in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal. Hij gaat in zijn vierde volledige seizoen bij Ajax 1 op voor zijn vijfde opeenvolgende kampioenschap. 'Ik begrijp heel goed dat mensen op de tribune soms denken: dat kan sneller, waarom spelen ze de bal nu weer breed of terug?' 12 INTERVIEW Met energieke passen komt hij de trap op gerend, het gebruinde hoofd on der de ietwat wijkende haargrens nog dampend van het zweet. Hij was de interviewafspraak bijna vergeten, zo ging hij op in het partijtje voetvolleybal dat als slotstuk van de maandagtraining diende. Het zijn deze spaarzame momenten waarop de speler in Frank de Boer (44) nog even de overhand neemt. De vorige keer dat we elkaar uitgebreid spraken, een jaar of zeven geleden, was de situatie precies omgekeerd. Toen zette een kort daarvoor gepensioneerde voetballer zijn eerste, tamelijk onwennige schreden in het trainersvak, bij Ajax DIDe coach van toen en de coach van nu zijn totaal verschillende personen, zegt De Boer even later, in een van de kantoorruimtes op sportpark de Toekomst. 'Ik was destijds nog veel te veel speler om al een goede trainer te kunnen zijn. Ik was een complete rookie, moest alle kneepjes van het trainersvak nog leren, over welke processen zich in een team afspelen. Dat leer je bij de D'tjes net zo goed. Als hoofdtrainer heb ik nu te maken met veel meer randzaken en invloeden van buitenaf, maar in essentie is de dynamiek in zo'n jeugdelftal niet anders dan in de A-selectie.' Het is de ochtend na PEC Zwolle-Ajax, de strijd om de Johan Cruijff Schaal. Het gaat te ver om te zeggen dat De Boer en co hun wonden likken na de met I -0 verloren seizoensouverture, maar ook na een nachtje slapen is de teleurstelling nog voelbaar. 'Je wilt nooit dat iemand anders op jouw podium, de ArenA, een feestje viert. Het is pijn lijk als dat wel gebeurt.' Voor de uitlooptraining van deze ochtend heeft hij de beelden nog even teruggekeken. 'Ik dacht meteen na de wedstrijd eigenlijk dat het slechter was, maar dat viel me nog mee. De paar kansen die zij kregen, gaven wij zelf weg. Verder hadden we het prima onder controle. De grote 'maar' is dat we voorin meer moeten brengen. We moeten meer creëren, meer dreiging hebben.' CLICHÉS De Frank de Boer van nu, de coach die vier keer op rij kampioen werd met Ajax, praat inmiddels als een volleerd trainer, zonder al te vaak in platgetreden clichés te verval len. 'Zeven jaar geleden was ik qua blik en qua beleving nog 85, misschien wel 90 procent voetballer. Nu voel

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12