11 DE RECHTSBUITEN VAN TOEN Op de positie waar in het huidige elftal Renato Ibarra staat, stond ruim vijftig jaar geleden Dik Herberts (81). De Zilveren Vitessenaar speelde tussen 1948 en 1959 honderden wedstrijden voor 'zijn' club. Herberts spreekt hartstochtelijk over zijn verleden: 'Een week na mijn sterke optreden tegen fljax zat ik bij het Nederlands Pmateurelftal voor de wedstrijd tegen Schotland.' JONGE DEBUTANT Tegenwoordig worden voetballers vaak al op jonge leeftijd voor de leeuwen gegooid. Vroeger was dat niet anders, zo vertelt Herberts. "Ik maakte op zestienjarige leeftijd mijn debuut voor Vitesse en voelde me een heel klein jongetje. Vitesse had vanaf de jaren dertig een goede jeugdopleiding en het was gebruikelijk dat er talenten doorschoven noar het eerste elftal. De spelers die destijds tot de selectie behoorden kwamen allemaal uit de omgeving. Samen met mijn broer Hans (Herberts, red.) stond ik op de rechterflank. Hij rechtsachter, ik rechtsvoor. Ik was een snelle speler, zelfs zo snel dat ik naast voetbal ook een succesvolle atleet was. Mooie prijzen mee gewonnen hoor. Ik pakte jeugdrecords op de 100, 200 en 300 meter en sprong zeven meter ver. Op een gegeven moment moest ik een keuze maken, zonder dat de trainer daar overigens op aandrong. Het beoefenen van een sport in teamverband vond ik uiteindelijk leuker en dus koos ik voor het voetbal." Het moment dat Herberts voor het eerst de kleedkamer van Vitesse binnenliep staat hem nog goed bij. "Arie Schoorle was in die tijd een gevestigde naam. Iedereen keek tegen hem op. Vlak voor de wedstrijd zag ik hem een grote sigaar roken. Ja, daar heb ik me toen wel over verbaasd. Dat dat kon! Tegenwoordig is dat niet meer denkbaar." HEDENDAAGSE VOETBALWERELD Het voetbal van vroeger is volgens Herberts niet te vergelijken met het voetbal van nu. "De speelwijze is veranderd. Vandaag de dag spelen er heel andere belangen mee, vooral op commercieel gebied. In mijn tijd speelden we risicovoller en vrijuit. Ondanks dat er over het algemeen defensiever gespeeld wordt, kijk ik de wedstrijden van Vitesse nog altijd met veel plezier." De vleugelspeler van weleer mist geen wedstrijd van de Arnhemmers. "Tijdens de thuiswedstrijden van Vitesse zit ik in GelreDome. Voor de uitwedstrijden heb ik Eredivisie Live, zodat ik overal van op de hoogte blijf. Vanaf het moment dat ik gestopt ben als voetballer ben ik altijd betrokken gebleven bij Vitesse. Zo vertel ik geïnteresseerden graag over het verleden van de club en ben ik elke dinsdagmorgen in het Home of History te vinden. Dat is trouwens ook wel een verschil met vroeger. Het was vanzelfsprekend dat nadat je stopte als voetballer, je in een ander dienstverband actief bleef voor de club. Dat gebeurt nog wel, maar veel minder vaak." WEDSTRIJDEN TEGEN AJAX In het seizoen 1955|1956 scoorde Herberts de 2-2 tegen Ajax. Een van zijn in totaal 48 doelpunten voor Vitesse. "Dat weet ik nog wel, ja. We speelden thuis tegen Ajax en waren aan elkaar gewaagd. Dat was in Amsterdam wel anders. Toen werden we behoorlijk weggespeeld. Aan de uitwedstrijd tegen Ajax in het seizoen 1951|1952 bewaar ik wel goede herinneringen. Onderweg naar Amsterdam kregen we te horen dat er een keuzecommissie van het Nederlands Amateurteam zou komen kijken. Dat motiveerde me extra om een goede wedstrijd te spelen. De volgende ochtend kreeg ik een telegram met een uitnodiging voor een proefwedstrijd met de Zwaluwen. De Zwaluwen was een team samengesteld uit kandidaten voor het Nederlands Amateurteam. We wonnen met dat team dik van DHC en ik dwong een plekje in het Nederlands Amateurteam af. Zo ging dat toen." Inmiddels is stadion Monnikenhuize ingeruild voor GelreDome en trappen Vitesse en Ajax daar vanmiddag om 14.30 uur af. Herberts kijkt uit naar de topwedstrijd. "Jammer dat Ajax al kampioen is, maar desondanks blijft het een leuke wedstrijd. Mijn hoop is gevestigd op Europees voetbal. In mijn tijd gingen we bij goede prestaties soms op buitenlandse toer. We zijn in 1950 in Denemarken geweest om daar wat oefenwedstrijden te spelen. Die wedstrijden vond ik al speciaal, maar het spelen van officiële Europese wedstrijden moet helemaal een opkikker geven. Een Europees ticket zou een mooie beloning zijn voor de prestaties dit Dik Herberts (links) op de foto met zijn broer Hans (midden) en Jan (rechts) Na degradatie naar de 2e klasse Oost volgt er wederom promotie naar de le klasse Oost. Vitesse betrekt het stadion Nieuw-Monnikenhuize en doet dat met een openingswedstrijd tegen Feyenoord (uitslag: 2-1).

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 11