'Die twee plekken hebben natuurlijk wel elk hun eigen invulling, maar ik vind het niet moeilijk om daartussen te switchen' 14 INTERVIEW de grachten, of bij het Vondelpark, dat is lekker dicht bij mijn huis. Het is fijn dat er in Amsterdam altijd wel iets gebeurt om je heen, als je even naar de supermarkt loopt voor een paar boodschappen.' KRACHTHONK 'De laatste jaren ben ik daar meer te vinden dan vroeger, dat klopt. Ik heb dat langzaam opgebouwd. En het verschilt nog steeds per periode. Als we een drukke fase van het seizoen hebben, met veel midweekse wedstrijden en interiands, dan is er wat minder ruimte voor krachttraining. Verzorging en rust zijn dan even belangrijker. Het is iets wat zichzelf versterkt. Als je op een gegeven moment merkt dat die spieren helpen bij het winnen van duels, stimuleert dat om door te gaan met die krachttraining.' REIZEN 'Ik vind het wel mooi om iets van de wereld te zien op momenten dat we met de ploeg in het buitenland zitten. Soms is daar geen tijd voor, maar over het algemeen probeer ik wel iets mee te krijgen van de plek waar ik ben. Als voetballer reis je veel, zeker bij een club als Ajax, die jaarlijks Europees voetbal speelt. En als je zoals ik international bent, komen daar de interlands nog eens bij. Ik vind het nooit vervelend om weer een vliegtuig in te gaan. Het hoort erbij en ik weet de tijd altijd wel aardig te doden. Een filmpje kijken, boekje lezen, muziek luisteren, kletsen met je collega's. Voordat je het weet, ben je al weer op de plaats van bestemming.' MIDDENVELD 'De uitwedstrijd bij FC Twente was de eerste keer dat ik op het middenveld werd neergezet, samen met Thulani Serero en toen nog Siem de Jong. Een paar dagen daarna, thuis tegen Celtic, speelde Davy Klaassen op de plek van Siem. Goed beschouwd is het vanaf dat moment goed gaan draaien. Nee, het verbaasde me niet toen het voor de eerste keer zo werd neergezet. In de week in de aanloop naar die wedstrijd tegen Twente trainden we al in die formatie, dus dan begin je je daar al op in te stellen. Je speelt de wedstrijd al een keer in je hoofd af, zoals het volgens plan zou moeten gaan. De trainer heeft daar een mooi woord voor imagineren. Ik houd daar wel van; je inleven in de situaties die je tegen kunt komen als de wedstrijd eenmaal bezig is.' WENNEN 'Ik had in het verleden al als verdedigende middenvelder gespeeld, pakweg tot mijn zestiende. En ook toen ik net kwam kijken bij het eerste, toen Marco van Basten nog trainer was, heb ik daar een paar keer gespeeld. Dus het was niet heel onwennig, En ik had er wel vertrouwen in. Vanaf het eerste moment bleek de wisselwerking met Thulani en Davy ook heel goed te werken. We voelden elkaar meteen goed aan, het positiespel ging eigenlijk vanzelf. Vooral ook het jagen om ballen te veroveren en snel weer het initiatief in de wedstrijd naar ons toe te trekken. Het is niet dat het vanzelf gaat. Ik leer ook nog steeds bij op deze positie. Maar meestal staat het wel goed, of het nou met Davy en Thulani is of met Duarte en Poulsen, dat maakt eigenlijk niets uit.' VOORKEURSPOSITIE 'Het middenveld is natuurlijk een heerlijke plek op te spelen. Je wordt daar automatisch veel in het spel betrok ken. Je hebt er meer invloed op het elftal dan wanneer je linksback staat. Maar op die positie blijf ik me toch ook focussen, ook omdat daar misschien wel mijn voornaam ste kansen liggen als het gaat om het Nederlands elftal. We zullen moeten afwachten hoe dat zich ontwikkelt nu Kevin Strootman geblesseerd is en het middenveld richting het WK toch anders zal moeten worden inge-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14