'Er komt veel herhaling bij kijken, dingen erin slijpen. Uiteindelijk staat of valt het met de leergierigheid van de speler doe je het alleen nog voor anderen, niet meer voor jezelf. Als het in je bovenkamer niet meer wil, dan is dat van grote invloed, op alles. Dat is niet alleen met voetbal zo, dat werkt in het hele leven zo.' Een doelpuntloze thuiswedstrijd tegen NEC, waarin hij in de rust vanwege ziekte werd gewisseld, zou Stams laatste optreden voor Ajax zijn, op 20 oktober 2007. EIGEN OEFENSTOF Sinds afgelopen zomer is hij terug in Amsterdam, in de functie die hij eerder al eens een seizoen op parttimebasis uitoefende: individueel trainer. In die hoedanigheid werkt hij met de verdedigers uit de A-selectie, Jong Ajax, de AI en de A2. 'Meer dan dat gaat gewoon niet. Ik merk nu al dat ik soms tijd tekort kom om alles te doen wat ik zou willen doen met die jongens,' Stam - die soms ook als tweede assistent van hoofdtrainer Frank de Boer fungeert, op momenten dat vaste man Den nis Bergkamp ontbreekt - maakt zijn eigen oefenstof. Dat doet hij mede op basis van de wedstrijden die hij bekijkt. 'En aan het begin van het seizoen heb ik gekeken naar de spelers die er zijn, wat voor type verdedigers het zijn, welke kwaliteiten ze hebben en wat ik denk dat ze nog missen - ook in overleg met de trainers. De oefeningen die ik bedenk, proberen we zo veel mogelijk uit te voeren onder druk, dus met verdedigers en aanvallers samen. Om de wedstrijdsituaties zo goed mogelijk na te bootsen.' Per speler kunnen de accenten in zijn trainingsprogramma verschillen, maar ook weer niet al te rigoureus, legt Stam uit. 'Je kunt niet alle verdedigers hetzelfde maken, ledereen heeft zijn eigen, specifieke kwaliteiten. Uiteraard werken we aan de punten waar iemand nog niet zo goed in is. Maar de dingen waar hij wel goed in is, moet je ook proberen te versterken.' Ziet hij al effect van zijn inspanningen? 'Het vergt geduld en planning, zeker als je met zo veel verschillende jongens werkt, uit verschillende teams, backs en centrale verdedi gers, en de tijd die je hebt beperkt is. Er komt veel herhaling bij kijken, dingen erin slijpen. Uiteindelijk staat of valt het met de leergierigheid van de speler. Als die het graag wil en hij het kan opbrengen om te allen tijde kritisch naar zijn eigen acties te kijken, dan komt het goed.' De bank tijdens Ajax - AZ (23 februari; Dennis Bergkamp was in Londen): Hennie Spijkerman, Frank de Boer, Jaap Stam en Carlo l'Ami.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 16