vaak ook waren. Altijd wist hij wel een verbeterpuntje te benoemen. 'Zo'n instelling kan soms ook wel heel lastig zijn, voor jezelf en voor je medemens.' Terugkijkend op zijn carrière als voetballer blijft Stam zitten met het gevoel dat hij eigenlijk te weinig heeft genoten van de mooie momenten. 'Ik heb bij fantastische clubs gespeeld, heb daarmee aardig wat prijzen gewon nen, maar heb altijd het gevoel gehouden dat het beter moest. Ik denk bijvoorbeeld helemaal nooit terug aan de Champions Leaguefinale die we wonnen met Manchester United, tegen Bayem München, maar nog vaak genoeg aan de verloren finale met Milan tegen Liverpool. Een ander gaat misschien wat gemakkelijker over tot de orde van de dag. Ik had daar indertijd verschrikkelijk veel moeite mee, na een nederlaag of als ik zelf een slechte wedstrijd had gespeeld. Dat ging dan ten koste van mijn humeur, wat soms weer afstraalde op mijn gezin. Dat daar natuurlijk ook niet om had gevraagd.' Niette genieten na een nederlaag of nagenietend van een overwinning, Stams blik was in beide gevallen louter op voetbal gericht, op het eerstvolgende moment waarop hij zich weer moest bewijzen. Zijn reactie is illustratief, als het gaat over de drie jaar die hij in Rome woonde, in de tijd dat hij voor Lazio voetbalde. 'Geloof het of niet, maar die hele stad heb ik nog nooit gezien. Ik sprak vaak genoeg mensen die er geweest waren en helemaal lyrisch begonnen over de Trevifontein en de fresco's in de Sixtijnse Kapel. Waarop ik zei: mijn vrouw is er geweest, de kinderen ook, maar ik niet. Ik gunde mezelf simpelweg de tijd niet, was alleen maar met het voetbal bezig. Plus het feit dat ik geen zin had in de hectiek van zo'n stad. Als bekende voetballer wil je daar niet in verzeild raken. Nee, zelfs niet met een pruik op. Dat heb ik ooit één keer gedaan, met carnaval, maar dat zag er ook niet uit.' FAN VAN AJAX Een omslag in zijn radicale manier van denken wist Stam eigenlijk nooit te bewerkstelligen, ook niet toen hij in de herfst van zijn carrière neerstreek in Amsterdam. 'Hal verwege mijn tweede jaar bij AC Milan begon ik steeds meer terug te verlangen naar Nederland. Je wordt zelf wat ouder, het gezin wordt groter. En ik miste de sim pele, familiaire dingen. Gewoon even bij je ouders of bij vrienden langs voor een bakkie koffie.' Alhoewel hij voor de buitenwacht wellicht een PSV-stem- pel droeg, aarzelde Stam niet over de keuze voor een nieuwe werkgever in eigen land. 'Ajax was heel doortas tend. Ze zochten al in een vroeg stadium contact met mijn zaakwaarnemer, nog voor ik een knoop had doorgehakt over mijn toekomst. En als klein jongetje was ik al fan van Ajax. In het begin van mijn carrière had ik niet de kans om hier te spelen, maar aan het einde kreeg ik die gelukkig nog wel. Daar was ik heel blij mee.' Toch werd het laatste hoofdstuk in zijn voetballende bestaan geen episode om met veel vreugde aan terug te denken. In zijn eerste seizoen maakte Ajax met Stam als aanvoerder één doelpunt te weinig om het kampioen schap op te eisen. Tegen zijn eigen gevoel - en achteraf bezien ook tegen beter weten in - knoopte de routinier er vervolgens nog een jaar aan vast. 'Ik had altijd gezegd: zodra ik voel dat ik niet meer kan brengen wat ik altijd heb kunnen brengen, het voor mij maximaal haalbare, dan stop ik ermee. Dat gevoel had ik na dat eerste seizoen. Maar aan de andere kant wil je mensen niet teleurstellen en had ik hier met mijn volle verstand voor twee jaar getekend. De club wilde graag dat ik bleef, mijn teamgenoten ook. Toen heb ik besloten er toch nog een jaar voor te gaan.' Al vrij snel kwam hij tot de conclusie dat het niet de juiste keuze was, vertelt Stam. 'Ik had de drive niet meer en kreeg last van kleine blessures. Ik had na wedstrijden steeds een paar dagen nodig om weer fit te raken. Dan

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 15