'Ik heb bij fantastische clubs gespeeld, heb daarmee aardig wat prijzen gewonnen, maar heb altijd het gevoel gehouden dat het beter moest' 14 INTERVIEW gaat, weet ook Stam. 'Het is dan heel moeilijk om nee te zeggen. Maar ik vind dat je als ouder wel sterk en reëel naar je kinderen moet zijn en de vraag moet durven te stellen: is dit wel goed, rendabel of verstandig? Wij zitten nu zelf ook in zo'n situatie, met mijn zoon die bij PEC Zwolle speelt. Dat is gelukkig te doen, omdat wij daar om de hoek wonen en hij het op het fietsje af kan. Maar vaak gaat er zo veel tijd in zitten, zeker bij die kleine jongens, dat je je serieus moet afvragen of dat het allemaal waard is. Als wij steeds anderhalfuur in de auto hadden moeten stappen om hem naar de training te brengen, dan hadden we dat echt niet gedaan. Een kind moet volgens mij wel een beetje kunnen genieten van zijn jeugd. Ze moeten spelen met hun vriendjes, uitgaan, alles wat erbij komt kijken. En zich niet helemaal blind staren op het voetbal. Want dat kan ook zo weer afgelopen zijn.' BASISPLAATS Zelf gaf Stam zich dus pas als jonge volwassene over aan het profmetier. 'Iktekende voor één jaar bij Zwolle. Ook omdat ik er nog helemaal niet zo zeker van was dat ik het niveau wel zou aankunnen en dat ik het überhaupt leuk zou vinden. Maar vanaf de eerste dag in de voorbereiding ging het hartstikke goed. Ik dwong een basisplaats af en heb dat seizoen zo'n beetje alles gespeeld.' Een jaar bij het toenmalige FC Zwolle in de Eerste Divi sie was voor Stam een opstapje naar Cambuur, dat aan zijn tweede seizoen in de Eredivisie begon. 'Mijn eerste maanden daar waren echt moeilijk. Voor het hele team, maar mijzelf zeker. Ik merkte dat ik binnen twee jaar van amateur- naar Eredivisievoetbal was gegaan. Fysiek kon ik het nog wel redelijk bijbenen, maar met zaken als techniek en handelingssnelheid had ik aanvankelijk heel veel proble men. En de kwaliteit van de tegenstanders lag natuurlijk een stuk hoger. Het kostte me zeker een maand of vier om me daar echt aan aan te passen. Dat was op zich niet vreemd, maar tegelijkertijd waren er toch wel bepaalde verwachtingen. Cambuur had mij gehaald voor nog best een aardig bedrag, zeker in die tijd, ik geloof iets van drie ton. Dan wil je niemand teleurstellen. Dus loop je door met een enkelblessure, waardoor je uiteindelijk alleen maar minder presteert en de mensen sceptisch worden. Allemaal heel logisch, maar op dat moment ook pijnlijk.' Hij wist zich uit het dal omhoog te werken. 'Na dat eerste jaar degradeerden we. Het tweede seizoen bij Cambuur bleef ik in de Eerste Divisie bij wijze van spreken fluitend overeind. Dat vormt je wel. Cambuur neemt daarom een cruciale plaats in in het rijtje van clubs dat achter mijn naam prijkt. Zonder Cambuur was ervoor mij geen PSV geweest, geen Manchester, geen Milan, geen Ajax, geen Oranje.' 'Verrassend maar ook heel mooi,' zo verwoordt Stam zijn gevoel bij de verrichtingen van Cambuur dit seizoen. 'Ver rassend omdat ze toch een beetje gelukkig in de Eredivisie zijn gekomen. MW stond bovenaan, maar moest door een aantal faillissementen flink wat punten inleveren. Toen ging het kampioenschap "ineens" naar Cambuur. Dan is de vraag hoe zo'n club dat oplost. Nou, heel erg knap dus. Ze hebben er wat aardige spelers bijgehaald, maar ik denk dat ze vooral trots mogen zijn op de spelopvat ting waarmee ze zich dit seizoen presenteren, zeker in thuiswedstrijden. Elke ploeg heeft het moeilijk gehad in Leeuwarden, Ajax incluis,' NOOIT TEVREDEN Zoals hij zich destijds in zijn eerste jaar in Friesland ten koste van bijna alles wilde bewijzen, zo legde Stam zich in zijn verdere carrière telkens hernieuwde druk op. Hij biecht op dat dat zo ver ging dat hij feitelijk nooit tevreden terugkeek op zijn eigen verrichtingen, hoe uitstekend die

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14