VIA CAMBUUR NAAR DE ABSOLUTE TOP Jaap Stam De man die in oktober 2007 vervroegd afscheid nam van het voetbal én van Ajax, is sinds deze zomer terug in Amsterdam. Jaap Stam (41) probeert de verdedigers van de landskampioen nog verder te bekwamen in het vak waarin hij zelf uitblonk. De rijke ervaring waaruit hij kan put ten, is mede te danken aan de tegenstander van vanmiddag. 'Zonder Cambuur was er voor mij geen PSV geweest, geen Manchester, geen Milan, geen Ajax, geen Oranje.' 12 INTERVIEW Tekst Maarten Dekker Wie een blik op zijn voetbal-cv werpt, zou in de verleiding kun nen komen hem een laatbloeier te noemen, jaap Stam, die jaren later furore zou maken in Oranje, maakte immers pas op zijn achttiende de stap van de amateurs naar het profvoetbal, om via bescheiden clubs als FC Zwolle, Cambuur en Willem II langzaam maar zeker door te groeien tot de robuuste, onverschrokken verdediger die topclubs als Manchester United en AC Milan diende. Zelf ziet de 68-voudige international dat toch wat anders, zegt hij op een rustige vrijdagmiddag in het clubhuis van sportpark de Toekomst. Totdat je jezelf hebt bewezen in het eerste elftal, ben je nog helemaal niets. Ik hoor vaak dat ik pas laat ben doorgebroken, maar volgens mij zijn er maar heel weinig spelers die op hun achttiende al een vaste waarde zijn bij een club in de Jupiler League, zoals ik was bij FC Zwolle.' Het enige verschil met anderen, zegt Stam, is dat hij recht streeks van de amateurs kwam. 'Maar DOS Kampen was en is nog steeds een heel goede club, met een uitstekende jeugdopleiding. Ik heb me daar gewoon goed kunnen ontwikkelen. Ik heb daar mijn jeugd meegemaakt, in die zin dat ik gewoon kon doen wat alle andere jongens van die leeftijd doen. Af en toe naar een feestje, dat soort dingen. Natuurlijk heb ik ook toen weieens dingen opzijgezet voor het voetbal. Maar mijn eerste gedachte was nooit dat ik profvoetballer wilde worden. Ik zat gewoon op school, op de MTS, Ik was zestien jaar toen ik het eerste haalde bij DOS, dat toen op het hoogste amateumiveau speelde. Dan speel je toch tegen gerenommeerde clubs als Quick Boys en Katwijk en moet je je als jonge jongen meten met spelers van een heel aardig kaliber. Natuurlijk maak je af en toe fouten, maar op zo'n niveau kun je heel snel beter worden. Mits je daarvoor openstaat en je de juiste mentaliteit kunt opbrengen.' ZELDZAMER Die route die hij volgde naar het betaalde voetbal wordt wel steeds zeldzamer, beseft Stam. Allicht zou hij zelf vandaag de dag ook eerder zijn overgestapt naar een andere vereniging. 'De tijden zijn veranderd, net als het hele voetballandschap. Er wordt door profclubs steeds meer aandacht geschonken aan de jeugdopleiding, vaak noodgedwongen, omdat we het financieel afleggen tegen andere landen. Talenten worden daardoor op steeds jon gere leeftijd weggehaald bij amateurclubs. Anderzijds zie je ook dat de beste amateurclubs steeds meer investeren en spelers halen om bovenin mee te kunnen draaien, in de topklasse. Daardoor krijgt eigen jeugd steeds minder kansen en wordt het verloop steeds groter en clubliefde steeds minder.' Natuurlijk, voor een jongetje dat wordt benaderd door een bvo voelt dat vaak als een droom die in vervulling»

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12