'Ik ben nog altijd pas 23 en kan nog een hoop bijleren. En dat kan hier bij Ajax' DE BAR£ A-CONNECTIE Rome. 'Het was een mooi project, waarvan ik veel heb geleerd. Zowel als mens als als voetballer. Ik was voor het eerst weg uit de vertrouwde omgeving waar ik meer dan tien jaar had rondgelopen. Dat stelt je op de proef. Je leert jezelf beter kennen. En het voetbal in Italië verschilt natuurlijk behoorlijk van dat in Spanje, ook al probeerden we bij Roma echt iets nieuws te introduceren. Niet zozeer de stijl van Barcelona kopiëren, maar wel met vergelijkbare accenten. Veel aanvallender en initiatiefrijker dan ze in Italië gewend waren.' Een doorslaand succes werd het niet bepaald. De resul taten van AS Roma vielen zwaar tegen en de trainer die hem er binnenhaalde, stapte aan het einde van het seizoen gedesillusioneerd op. Maar het was ook weer niet louter kommer en kwel, bezweert Bojan. 'Als ik naar mezelf kijk, heb ik helaas een deel van dat seizoen bij Roma gemist door een blessure. Maar ik heb er wel een transfer naar AC Milan afgedwongen. Zo slecht zal het dan toch ook weer niet geweest zijn?' Een jaar als huursoldaat in Milaan werd afgelopen zomer dus gevolgd door een detachement in Amsterdam. Over het waarom van zijn tijdelijke transfer naar Ajax is hij duidelijk. 'Ik wilde aan voetballen toekomen en het liefst bij een grote club, om me verder te ontwikkelen en naar een hoger niveau te groeien. Je moet niet vergeten dat ik nog altijd pas 23 ben, ik kan nog een hoop bijleren. En dat kan hier bij Ajax. Het is een club die ik altijd al een beetje gevolgd heb. Vooral als voetballiefhebber, niet per se omdat er een link met Barcelona is. Maar dat de speelstijl die ze hier hanteren dichter bij die van Barcelona ligt dan wat ik in Italië heb meegemaakt, dat is helder. De nadruk ligt ook bij Ajax op kort combinatiespel. Dat ligt mij uiteraard wel.' Hij werd grootgebracht met het tiki-taka. Als achtjarige kwam hij binnen in Barcelona's jeugdopleiding en sinds dien werd de club langzaam onderdeel van zijn dna. 'In al die jaren voordat ik bij het eerste elftal kwam, heb ik nooit echt gedroomd van mijn debuut in Camp Nou. Dat werd ook voortdurend benadrukt door de trainers: als jeugdspeler van Barcelona moetje je concentreren op het perfectioneren van je techniek en je andere kwaliteiten, op de pure schoonheid van het spel en boven alles: genieten. Daar ben je kind voor. Als je dat doet, komt die laatste stap vaak vanzelf wel.' EMOTIONELE ACHTBAAN Voor Bojan was het zover op 16 september 2007, toen hij als invaller in een wedstrijd tegen Osasuna zijn officiële debuut mocht maken voor zijn club. Eerder had Frank Rijkaard hem al laten meespelen in enkele oefenduels. 'Ik heb meer dan honderd wedstrijden voor Barcelona achter mijn naam, maar mijn debuut is iets wat ik nooit zal vergeten,' zegt hij. 'En dat geldt bijvoorbeeld ook voor het moment dat ik als klein jongetje bij de club kwam en tijdens mijn eerste dag voor het eerst dat blauw-rode shirt Bojan Krkic is niet de eerste voetballer van FC Barce lona die de overstap maakte naar Ajax. Gabriel Garcia de laTorre (kortweg Gabri), Oleguer en Isaac Cuenca gingen Bojan voor De totale lijst van spelers die gaan deweg hun carrières (al dan niet met tussenposes) voor de eerste elftallen van beide clubs uitkwamen, is nog heel wat langer In alfabetische volgorde: Frank de Boer Ronald de Boer Winston Bogarde Johan Cruijff Isaac Cuenca Edgar Davids Gabri Zlatan Ibrahimovic Patrick Kluivert Ronald Koeman Michael Laudrup Jari Litmanen Maxwell Danny Muller* Johan Neeskens Oleguer Mare Overmars Michael Reiziger Roger Richard Witschge voor Barcelona alleen enkele beker- en oefenduels

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12