'De Nederlandse directheid, en dan nog met wat Amsterdamse bluf erbij, was wennen, maar voor je het weet ben je er een van hier 14 INTERVIEW dag. Op een gegeven moment kwam mijn vader thuis en vertelde hij dat ik het seizoen daarop bij Ajax mocht beginnen. Dat was top om te horen.' Gewend aan de dorpse mentaliteit in Mijdrecht betrad hij in Amsterdam voor zijn gevoel een heel andere wereld, vertelt De Sa. 'Ik was en ben nog steeds een heel rustige jongen, niet zo vlot gebekt als veel andere jongens hier. Het is een beetje de Nederlandse directheid waar ik van huis uit niet aan gewend was, en dan nog met wat Amsterdamse bluf erbij. Het was wennen, maar op een gegeven moment ga je daar toch in mee en voor je het weet ben je er een van hier.' RECHTSHALF Na zijn debuutjaar in de E2 werd met de jaren niet alleen zijn technische bagage bijgeschaafd en aangevuld, ook tactisch leerde De Sa steeds beter zijn mannetje te staan. eens het moment daar dat jij zelf aan de beurt bent. Dat je echt, officieel goed genoeg bevonden bent om speler van Ajax te zijn. Dat is zo mooi om mee te maken. Dat vergeet ik nooit meer.' GELOVIG Zoals bij de meeste talenten verliep zijn ontwikkeling in Ajax' jeugdacademie niet in een gestaag opgaande lijn. Zoals hij in de AI onder zijn huidige trainer Frank de Boer een fantastisch seizoen meemaakte, waarin alles klopte en de ploeg soeverein kampioen van Nederland werd, zo waren er ook mindere fases, periodes waarin De Sa twijfelde aan zijn eigen kwaliteiten en zijn mogelijkheden om het tot profvoetballer te schoppen. 'Je hebt altijd ups en downs. Ook nu nog. Dat heeft soms met blessures te maken, maar ook gewoon met jezelf, dat je om wat reden dan ook niet zo lekker in je vel zit. Zelf had ik in 'In de eerste proefwedstrijd bij Ajax speelde ik rechtshalf. Maar ik wist niet eens wat rechtshalf precies was. Bij Argon was ik spits of soms nummer tien, maar ik had in elk geval een compleet vrije rol, ik liep gewoon overal en nergens. Lekker rennen, zonder al te veel verantwoordelijkheden. Toen ik hier bij Ajax hoorde dat ik rechtshalf moest staan, ging ik maar een beetje in het midden lopen, maar toch ook vooral veel naar voren rennend. Toen hadden ze geloof ik al snel door dat ik echt een aanvaller ben.' Jeugdspeler van Ajax of niet, lang bleef het iets abstracts voor De Sa: voetballen in het eerste elftal, in de spotlights van de grote stadions, met een mooi salaris bovendien. Pas toen hij als B-speler zijn eerste contract ondertekende, uiteraard in het bijzijn van zijn voltallige familie, begon de droom iets concretere vormen aan te nemen. 'Als jeugdspeler zie je natuurlijk wel hoe de lichtingen voor je steeds iets opschuiven. Je denkt: "Zo, die jongens krijgen nu een contract, die doen het echt goed." En dan is op- de BI een mindere periode. Als jonge jongen vraag je je dan weieens af of je het wel in je hebt, of je wel goed genoeg bent. Zulke twijfels zijn menselijk.' Twijfels en tegenslagen, ze zijn inherent aan een bestaan als voetballer, meent de Ajacied. En dat is zo erg nog niet, zolang je maar elke dag knokt om beter te worden en het geloof houdt dat de dingen uiteindelijk ten goede zullen keren. Dat laatste geldt voor de religieus opgevoede De Sa vrij letterlijk 'Ik ben zeer gelovig. Elke vrijdagavond ga ik hier in Amsterdam naar de kerk. Natuurlijk heeft ieder mens zijn twijfels, maar ik heb altijd al gevoeld dat ik in de aanwezigheid van God niets te vrezen heb, van niets of niemand. Dat is een heel geruststellende gedachte, die me houvast biedt. Zowel in het gewone leven als op het voetbalveld.' De Sa debuteerde ruim twee jaar geleden in de hoofd macht van Ajax in een bekerwedstrijd tegen Noordwijk. De voorgeschiedenis en de wedstrijd zelf, hij kan ze nog

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 14