OPGEGROEID OP DE PLEINTJES Lerin Duarte Als hij rondkijkt op de pleintjes van de wijk Spangen, waar hij zelf als klein ventje zijn eerste schreden als voetballer zette, dan ziet Ajacied Lerin Duarte bijna nergens meer kinderen met een bal in de weer. Het is de tijdgeest, denkt de Rotterdammer in Amsterdamse dienst. 'Alles verandert met de tijd. Mensen zijn tegenwoordig vooral bezig met hun computer, met een iPhone of een Blackberry. Ik vind dat wel jammer. Ik zou iedereen de jeugd gunnen die ik heb gehad.' Tekst Maarten Dekker Hij was zes jaar oud en kende voetbal ei genlijk alleen maar van de pleintjes en de straten in de Rotterdamse wijk Spangen, toen Lerin Duarte eind jaren '90 in de jeugdopleiding van Sparta werd opge nomen. Zijn vijf jaar oudere broer Eddie speelde er ook al. 'Mijn vader nam me mee naar de open dag en daar werd ik direct aangenomen,' vertelt hij in de kantine van sportpark De Toekomst. 'Ik woonde op vijf minuten van het toenmalige jeugdcomplex Vreelust, naast het Kasteel.' Duarte komt uit een warm nest. De 23-jarige Ajacied groeide op met twee oudere broers en twee oudere zus sen in een typisch Rotterdams-Kaapverdiaanse familie. 'Het is altijd druk en gezellig, ledereen komt bij elkaar over de vloer. Mijn tantes, de zusjes van mijn vader, ooms. In het weekend komen we allemaal samen, vaak bij mijn ouders thuis. Dan maakt mijn moeder eten voor de hele groep.' Zijn voetbalcarrière begon als gezegd op straat, op de pleintjes in de buurt, waar hij met zijn broer en andere 'grote jongens' dagelijks uren zoet was met wedstrijdjes. Als jongste en kleinste van het stel was hij aangewezen op snelheid en slimheid, vaardigheden die hem later nog goed van pas zouden komen. Voetbal zat altijd wel in me. Op straat kon ik als klein mannetje al snel goed overweg met de bal. Maar echt voetballen heb ik pas bij Sparta geleerd, op het veld. Op straat was ik meer bezig om zelf mooie trucjes te leren, terwijl we bij Sparta leerden om als team samen te spelen, meer gedisciplineerd, zakelijker.' SOLIDE BASIS De pure techniek en de balbeheersing die hij zich op de pleintjes eigen maakte, vormden een solide basis om zich in clubverband tot een complete voetballer te ontwik kelen, zegt Duarte. Maar ook niet meer dan dat. 'Want als je eenmaal hogerop komt en wat ouder wordt, merk je steeds vaker dat je het niet alleen op techniek afkunt. Dan komen er ook andere dingetjes bij kijken.' Met zijn lange dreadlocks van weleer zijn in de loop der jaren ook Duarte's trucjes en frivoliteiten meer en meer verdwenen. Niet dat hij ze niet meer kent of wil gebrui ken, maar functionaliteit en volwassenheid hebben de overhand gekregen, zegt hij, zonder spijt in zijn stem. 'Bij Sparta was ik nog best wel speels, ook in het eerste elftal nog wel. Pas toen ik naar Heracles ging, heb ik geleerd om een wedstrijd echt zakelijk te benaderen.' Dat wil niet zeggen dat het toen pas ernst werd met zijn sport. 'Ik ben iemand die altijd wel aanwezig is in de kleedkamer, iemand die op zijn tijd een beetje gekkig heid uithaalt om de boel los te krijgen. Maar voetbal heb ik altijd wel serieus genomen, ook omdat ik al zo jong in de jeugdopleiding bij Sparta kwam. Na de F sloeg ik de E over, ik mocht met jongens als Kevin Strootman,

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12