50 jaar geleden: Co Ahead - Ajax in de ban van 'Applegate' Historie Applegate DEVENTER Op www.niettekraken.wordpress.com lezen wij altijd de mooiste verhalen over de historie van onze club. Zo ook deze anekdote.... Zaterdag 14 december 1963. Deventer gaat gebukt onder tien gra den vorst. Onder ijskoude omstandig heden spelen Co Ahead en Ajax in een uitverkochte Adelaarshorst hun eer ste onderlinge eredivisieontmoeting ooit. De ploeg van Frantisek Fadrhonc leidt met 1-0 door een doelpunt van Chris de Vries. Plots vliegt er vanaf de tribune een projectiel richting speelveld. Scheidsrechter Van der Veer zakt door de knieën. Zijn hoofd is geraakt door een stuk appel, hoewel sommige media naderhand beweren dat het om een stuk ijs zou gaan. De dader, een iets te fanatieke vrouwelij ke supporter van Co Ahead van naar schatting vijfentwintig jaar, wordt door de politie weggeleid. De dienst doende arbiter wordt weer opgelapt en de wedstrijd wordt uitgespeeld. Co Ahead trekt de 1-0 over de streep en verslaat de Amsterdammers. Zondag 26 januari 2014. Co Ahead Eagles en Ajax staan opnieuw tegen over elkaar op het hoogste niveau. De Adelaarshorst is wederom strak uitverkocht, maar slechts weinig aanwezigen zullen vijf decennia geleden getuige zijn geweest van het appelincident. De 'appelgooister' van toen is inmiddels de zeventig ruimschoots gepasseerd. Veel vragen blijven onbeantwoord. Waarom gooide zij toentertijd met een appel terwijl Co Ahead met 1-0 voorstond? Heeft zij na dit incident ooit nog de Adelaarshorst betreden? Of heeft zij zichzelf misschien als teken van spijt een levenslang stadionverbod opge legd? Wat wél over haar bekend is, is dat zij nog altijd in Deventer woont. De verleiding is dus groot om haar relaas binnenkort eens op te tekenen. Haar appelverhaal voor de latere dorst bewaren, heeft echter ook zijn charme. Al is het maar omdat de mythe rond 'Applegate' waarschijnlijk vele malen zoeter smaakt dan het ijs koud achterhalen van de waarheid. Steef Alblas met dank aan www.niettekraken.wordpress.com GEVELD jDOOR VROUW Tijden* o'c wedstrijd Go Ahcad-A/ax smeet s'tw ai Ie sterk meeicyru de vrotrweJI/ke supporter een stuk truit noot schvidf-iecliivi If. v. d. Veef, die aan hol hveld werd ge lt alien en dooi de knieën ging Hij kon niet meet ailhdtesi maar Go Ahead- spttefii trapten de ba! builen de lijnen, /adat de scheidsieehier (bovenste lotoi kon worden op gelapt. De poli tie leidde de felle toe schouwster vow het veld tonder}. Go Ahead Eagles - Ajax Zondag 26 januari 2014 14.30 uur 27

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 27