I 73 KLASSIEKERS HET GETAL Spektakelstukken met veel doelpunten VAN Ajax en Feyenoord trappen vanavond af voor de 174ste officiële editie van de Klassieker. In de voorgaande ontmoetingen tussen beide clubs vielen vaak veel doelpunten. Ajax en Feyenoord waren in 173 eerdere onderlinge duels samen goed voor 643 doelpunten (367 van de Amsterdammers en 276 van de Rotterdammers). Gemiddeld is een Klassie ker dus goed voor bijna vier goals per duel (3,72). Slechts één van de 173 officiële duels tussen beide va derlandse grootmachten eindigde zonder doelpunten. Dat was de editie van 28 oktober 1978 in het Olym pisch Stadion. De meest doelpuntrijke Klassieker dateert van 28 augustus 1960, toen het treffen in Rotterdam in een 9-5-zege voor Feyenoord eindigde. Binnen het kwartier waren er in de Kuip toen al vier goals te zien geweest (3-1Feyenoorder Henk Schouten maakte die middag uiteindelijk vier doelpunten, De editie van 18 september 1983 (in het Olympisch Opvallend aan dit duel was behalve de uitslag dat Feye- Stadion) is de laatste van in totaal vier Klassiekers waarin noord, met onder anderen Johan Cruijff en Ruud Gullit minstens tien doelpunten vielen. Ajax won dat compe- op het veld, die middag juist geruime tijd een veldover- titieduel met 8-2, mede door drie goals van een jonge wicht had en zeker gelijkwaardig aan Ajax was. Marco van Basten en twee van de Deen Jesper Olsen. Ajacied Frans Rutte was op 9 oktober 1921 tijdens Feyenoord - Ajax in de Eerste Klasse de eerste doelpuntenmaker in een Klassieker. Eigenlijk was die eer weggelegd voor zijn ploeggenoot Theo Brokmann, die eerder al de score had geopend. Aan het doelpunt van Brokmann zat volgens de Feyenoorders echter een luchtje, omdat niet duidelijk was of de bal na diens afstandsschot volledig over de doellijn was ge gaan. De Rotterdammers tekenden na afloop van het met 2-3 verloren duel protest aan. Een speciale commissie besloot enkele weken later de openingstreffer van Ajax alsnog te annule ren en de uitslag in 2-2 te veranderen. En dus ging Rutte, de maker van Ajax' tweede treffer, als eerste doelpuntenmaker in een Klassieker de boeken in. Kolbeinn Sigthórsson kopt Ajax op 18 augustus 2013 in de 173ste Klassieker naar 2-1. Het is tot nu toe het laatste van in totaal 643 doelpunten in officiële wedstrijden tussen Ajax en Feyenoord.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 34