HISTORIE 19 S0ren Lerby in gesprek met de scheidsrechter en Feyenoord-doelman Joop Hiele tijdens de bekerfinale van 1980. eerste Rotterdamse editie van een beker-Klassieker pakte Ajax de winst. Dat was een klein wonder, want gezien het drukke programma dat Ajax in de slotfase van het seizoen had af te werken, was het bekertoernooi van ondergeschikt belang. Dat was ook aan het opgestelde basisteam te merken. Grote spelers als Piet Keizer, Johan Neeskens en Gerrie Mühren werden buiten de ploeg gelaten. Feyenoord kwam op voorsprong dooreen prach tige goal van Wim Jansen. Maar Ajax vocht zich terug en bracht Feyenoord in de problemen. Toen Ajax-trainer Rinus Michels dat in de gaten kreeg, bracht hij alsnog - Mühren en Neeskens binnen de lijnen. Dick van Dijk maakte twee minuten voor tijd de winnende goal. Hoe Ajax in deze kwartfinalewedstrijd stond, kwam na afloop duidelijk naar voren: 'Ik kan er toch ook niets aan de doen als Feyenoord niet wil winnen,' merkte Michels droog op. Dat wilden de Rotterdammers negen jaar later zeker wel. In de eerste bekerfinale tussen Ajax en Feyenoord ging de zege naar Feyenoord. Vooraf moesten de nodige hob bels worden geëffend. Zo wilde Feyenoord een dubbele wedstrijd, zowel in Amsterdam als in Rotterdam. Maar Ajax zag dat niet zitten. Loting bepaalde vervolgens dat de Kuip het decor werd. Het volgende dilemma was wie in zijn thuisshirt mocht aantreden. Die loting won Ajax, maar de belangrijkste overwinning van de dag ging naar Feyenoord. De beginfase van de wedstrijd stond in het teken van knappe reddingen van zowel Joop Hiele als Piet Schrijvers. Maar in de twintigste minuut kwam Ajax via Frank Arnesen toch op voorsprong. Het zou de laatste treffer voor de Amsterdammers zijn. Petur Petursson bracht de stand vanaf de stip gelijk en in de tweede helft liep Feyenoord verder weg. Carlo de Leeuw scoorde de 2-1 en Petursson profiteerde van een foutieve terugspeel bal van Lerby, 3-1Van de vier beker-Klassiekers die tot nu toe waren gespeeld, had Feyenoord de belangrijkste - een finale - gewonnen.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 19