VAN BALLENJONGEN TOT BASISSPELER Davy Klaassen 12 INTERVIEW Davy Klaassen heeft de afgelopen tien jaar talloze Klassiekers gespeeld. Na vanavond staan al die ontmoetingen waarschijnlijk in de schaduw van deze editie van Ajax - Feyenoord. De twintigjarige middenvelder kijkt uit naar zijn eerste Klassieker in de Amsterdam ArenA. Tekst Daan Germans Toen hij twee weken geleden tijdens het trainingskamp in Turkije eens goed om zich heen keek, zag hij verschillende nieuwe gezichten. Even gingen zijn gedachten te rug naar de tijd dat hij zelf zijn vuurdoop beleefde. Enkele jaren geleden was hij immers zelf een van de nieuwelingen die er tijdens een trainingsweek ver buiten Amsterdam voor het eerst aan mochten ruiken. Hij weet daardoor maar al te goed wat jongens als Jaïro Riedewald, Riechedly Bazoer en Ricardo Kishna doormaakten aan de Turkse Rivièra. 'Ik weet heel goed hoe ze zich voelen. Je bent nieuw en je moet je plek zien te vinden. Toen ik er zelf net voor het eerst bij zat, sliep ik 's nachts als een blok. Het aanpassen aan het niveau en de intensiteit van de trainingen kostten de nodige energie. Het kan daarom haast niet anders dan dat Jaïro, Riechedly en Ricardo in Belek goed hebben geslapen. Hoewel ook zij helemaal volgens het Ajax-systeem zijn opgeleid, is de stap naar het eerste elftal toch altijd een bijzondere. Je werkt er jaren naartoe en als het dan uiteindelijk is gelukt, moetje laten zien datje het niveau aankan. Eigenlijk begint het dan pas allemaal.' Het traject van 'jongste bediende' naar clubtopscorer was ervoor Klaassen een met pieken en dalen.Jarenlang stond hij bekend als een van de grootste talenten van de jeugdopleiding. De aanvoerdersband zat hem als gegoten en zijn stap naar het eerste elftal verbaasde weinigen. Eind november 201 I maakte hij zijn debuut op het mooist denkbare podium: de UEFA Champions League. In de uitwedstrijd tegen Olympique Lyon maakte hij zijn eerste officiële minuten in Ajax IVijf dagen later maakte hij ook zijn opwachting in de Eredivisie, In de uitwedstrijd tegen NEC beleefde hij een typische Ajax-debuut: inval len en scoren. Hij stond nog geen minuut in het veld, of hij schaarde zich al in het rijtje namen Johan Cruijff, Marco van Basten, Bryan Roy, Aran Winter, Frank Rijk aard, Clyde Wijnhard, Ronald de Boer, Patrick Kluivert en Siem de Jong. Ook zij bekroonden hun debuut met een goal. Voor nieuwkomer Riedewald was eind vorige maand in zijn eerste wedstrijd tegen RodaJC eenzelfde scenario weggelegd. Daarmee trad hij in de voetsporen van Klaassen en zijn illustere voorgangers. HINDERLIJKE ONDERBREKING Na zijn vliegende start stond Klaassen vong seizoen bijna een heel jaar aan de kant met een slepende liesblessure. Het was daardoor lang wachten op een passend vervolg van zijn veelbelovende debuut. Het moment tussen zijn debuut en zijn definitieve doorbraak kende een hinderlijke onderbreking. Terwijl zijn leeftijdsgenoten zich langzaam verder ontwikkelden, moest de jeugdintemational nood gedwongen vanaf de kant toekijken. Voor hem stond het

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2014 | | pagina 12