RODA JC ALS SPRINGPLANK NAAR DE TOP Als speler was hij nog niet klaar bij FC Utrecht, als mens wél. Anouar Kali woonde al zijn leven lang in de Domstad, maar was toe aan een nieuwe uitdaging. Na acht jaar FC Utrecht koos de midden velder met de enorme drive afgelopen zomer voor Roda JC. Ruud Brood typeerde hem als een buitenkansje, Marcel van den Bunder als een voetballer van de absolute buitencategorie. Maar Anouar Kali is ook een absolute winnaar die in alles uitstraalt dat hij de top wil bereiken. "Ik ben een voetballende mid denvelder, maar weet ook wat bikkelen is." Hij draait er niet omheen. Anouar Kali wil goed presteren bij Roda JC om vervolgens een stap ho gerop te maken. "Dat is mijn insteek en die af spraak hebben de club en ik ook bij mijn komst ge maakt", zegt de man met de prachtige inspeelpass onomwonden. "Ik zie Roda JC als een springplank en de club wil mij ook graag doorverkopen bij een interessant bod. Zo zit de wereld nu eenmaal in elkaar." Hij verwijst naar Arouna Koné en, recent, naar Sanharib Malki. "Wat dat betreft is Nederland echt een opleidingsland." Ondanks zijn nog jonge leeftijd is Anouar Kali een persoon met veel bravoure, iemand die precies weet wat hij wil. "Voor mijn ontwikkeling als mens is het goed dat ik nu zelfstandig woon. Stel dat ik over anderhalf jaar de overstap naar een bui tenlandse club maak, dan is die minder groot dan vanuit mijn ouderlijk huis in Utrecht." Het gezin Kali, vader, moeder, vier zonen en drie dochters is namelijk hecht. Als kind was hij, in de typische Utrechtse volksbuurt Ondiep, meteen na school al tijd op straat te vinden. Uit die periode stamt zijn extreme winnaarsmentaliteit. "Winnen en strijd le veren, dat heb ik echt in me en kan niemand me ontnemen", laat de linkspoot gedecideerd weten. "Ik denk dat het ook een goede eigenschap is. Ik verzuim nooit, werk altijd hard en doe mijn uiter ste best voor team. Én ik laat mijn hoofd nooit hangen." Hij typeert het als straatmentaliteit. "Ik kan goed voetballen en strijd leveren, een mooie combinatie voor een prof." Meteen erkent hij dat hij nog moet leren de balans te vinden. "Soms ben ik inderdaad te explosief", verwijst hij naar zijn vijf gele kaarten. "Maar ik ben nog jong, dus dat komt wel goed." De wedstrijd van vanmiddag is voor hem extra speciaal. Van zijn tiende tot zijn veertiende was Anouar Kali namelijk jeugdspeler van Ajax. "Bij Ajax speelde ik linksback. In mijn ogen was ik daar helemaal niet goed genoeg voor, voor mijn gevoel was ik een middenvelder." Toch deed de medede ling dat hij moest vertrekken veel pijn. "Natuurlijk moetje als veertienjarig ventje dan wel even slik ken, maar gelukkig belandde ik snel bij FC Utrecht. Als zestienjarige werd ik door Willem van Hanegem bij de selectie gehaald. Dat was een van de mooi ste periodes die ik tot nu toe heb meegemaakt", glundert hij. Toch kwam zijn winnaarsmentaliteit ook bij de club uit zijn geboorteplaats hem goed van pas. Na het ontslag van Van Hanegem werd hij weer terugge zet naar de A-jeugd. Hij knokte zich terug, ver overde een plek in de hoofdmacht maar het pu bliek keerde zich tegen hem. "Dat was heel pijnlijk, op het einde van dat seizoen speelde ik ook niet meer. We draaiden slecht, terwijl ik als hangende linksbuiten werd opgesteld. Dat is gewoon niet mijn plek. Ik ben niet heel snel en geen voetballer met een individuele actie. Ik was de enige jongen uit de stad en werd door het publiek aangepakt." Afgelopen seizoen werd het wél zijn jaar. "Onder Jan Wouters speelden we in een ruit op het mid denveld. Ik kreeg een kans als controleur en ben er niet meer uitgegaan. We hadden een heel hecht team en behaalden Europees voetbal." Toch was hij na ruim acht jaar bij FC Utrecht toe aan een nieuwe omgeving. En die kwam er in de vorm van Roda JC. "Als speler was ik nog niet klaar bij FC Utrecht, als mens wél." Ondanks de mindere resultaten van de laatste we ken vindt hij dat Roda JC ook in het bezit is van een hecht team. "We zijn het seizoen aardig begonnen, maar de laatste tijd voetballen we minder en zit het ons niet mee. Soms hebben we dat aan onszelf te wijten, die fouten moeten er zeker uit." Zeker na het ontslag van Ruud Brood weet Anouar Kali als geen ander wat er nu wordt verwacht. "Mouwen opstropen, hard werken, niet klagen en met het hart spelen", luidt het fel. "Roda JC is geen club die degradatievoetbal hoort te spelen. Wij hebben genoeg kwaliteit en daarom moeten wij voor de play-offs om Europees voetbal gaan. Eerder ben ik niet tevreden!"

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 17