AFC A J AX De Tegenstander SC Cambuur treft vanmiddag Ajax in het Cambuur Stadion in Leeuwarden. Het is het duel tussen de kampioen van de Jupiler League en de regerend landskampioen. De Amsterdammers hebben een rijke geschiedenis en een goedgevulde prijzenkast. De club die in 1900 werd opgericht, staat Europees bekend om haar gouden periode in de begin jaren zeventig. Na een aantal onrustige jaren is er bij Ajax onder leiding van trainer Frank de Boer weer stabiliteit gekomen. RECORDKAMPIOEN Ajax greep in mei van dit jaar de 32e landstitel uit de clubgeschiedenis en is daarmee record- ouder in Nederland. Het was tevens het derde kampioenschap op rij voor de club en hoofd trainer van Frank de Boer, die pas 2,5 jaar trai ner is van de Amsterdammers. Eveneens over winterde De Boer sinds zijn aanstelling ieder jaar Europees. Dit seizoen begon ietwat moeizaam voor Ajax, maar inmiddels staan de Amsterdammers op een tweede plaats achter koploper Vitesse. De Boer zal tevreden zijn over de eerste seizoens helft in vergelijking met de andere jaren. Toen moest steevast een fikse inhaalrace ingezet worden na de winsterstop om de titel te bemachtigen. GESCHIEDENIS Met 32 landstitels, 18 nationale bekers, acht Johan Cruijff Schalen, vier Europa Cups 1een Europa Cup 3, de UEFA Cup, drie Europese Supercups en twee wereldbekers mag het dui delijk zijn dat Ajax de torenhoge favoriet is in dit duel. Ajax verwierf faam onder leiding van Rinus Michels, al werd zijn opvolger Stefan Kovacs misschien wel de meest succesvolle Ajax-trainer uit de geschiedenis. Hij won met grootheden als Johan Cruijff, Piet Keizer, Johan Neeskens en Gerrie Mühren alle nationale en Europese hoofdprijzen. Voor het laatste Europese succes moeten we terug naar 1995, toen Ajax onder leiding van Louis van Gaal de Champions League won ten koste van AC Milan, dat afgelopen woensdag in hetzelfde toernooi de tegenstander was. Huidi ge Ajax-trainer De Boer stond toen nog in het veld, samen met mannen als Edwin van der Sar, Marc Overmars, Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Frank Rijkaard en Jari Litmanen. BEKENDE GEZICHTEN Een bekend gezicht dat we vandaag tegen komen is Jaap Stam, die tussen 1993 en 1995 voor SC Cambuur speelde. Hij sloot zijn voet balcarrière af bij Ajax en is daar nu werkzaam als verdedigertrainer. Andere mensen die een geschiedenis hebben bij beide clubs zijn doel man Fred Grim, Hennie Meijer en Jamal Akachar. eredivisie

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 6