SCORENDE KEEP HET GETAL De doelman, zijn rugnummer en zijn goal VAN Natuurlijk is 1 hét getal van Edwin van der Sar. Het was immers het rugnummer van de fenomenale keeper van Ajax, Manchester United en Oranje. Maar de 1 staat ook voor dat ene doelpunt. Duizelingwekkend zijn de statistieken van Edwin van der Sar. Even indrukwekkend is zijn erelijst. Befaamd zijn de penalty's die hij stópte. Tussen al dat cijfer- en prijzengeweld prijkt een kostbaar kleinood dat tot op de dag van vandaag zijn glans heeft behouden. Ajax was op 3 mei 1998 al kampioen toen het aan de laatste uitwedstrijd van het seizoen begon. Ook voor De Graafschap was het een duel voor spek en bonen. Door twee doelpunten van Benni McCarthy bereikte Ajax een 0-2-ruststand. In de tweede helft liep Ajax, onder andere door twee penalty's en een derde goal van Benni, uit naar 0-7. Scheidsrechter Dick Jol wees ten derde male naar de stip toen uitblinker Benni, die continu het slachtoffer was van zware overtredingen van de Achterhoekers, nog maar weer eens onderuit werd geschopt en zelfs geblesseerd van het veld moest. De meegereisde Ajax-aanhang brulde om Edwin van der Sar. Zij wilden dat hij de strafschop zou nemen. De doelman gaf gehoor aan de wens van de fans. Van der Edwin van der Sar scoort van elf meter Sar stuurde Ron Olyslager de verkeerde kant op en be paalde de stand op 0-8. Vier minuten later was Van der Sar zelf aan de beurt om een strafschop onschadelijk te maken. Dat lukte niet. De eindstand werd I -8. Van der Sar bleef nuchter onder het bereiken van zijn mijlpaal. 'Want ik ben ook de eerste die er een heeft gemist,' merkte hij na afloop relativerend op. In het seizoen 1994-1995 nam de keeper, bij een 8-0-voor- sprong, ook al eens een penalty. Toen miste hij. Toen malig coach Louis van Gaal vond het onprofessioneel van zijn doelman. 'Ik heb daarvan geleerd,' verklaarde de keeper na het duel met De Graafschap, waarin hij met zijn doelpunt geschiedenis schreef. 'Dit keer nam ik hem met meer zekerheid. Ik stuurde doelman Olyslager eerst de verkeerde kant op en schoot toen pas.' En zo prijkt er op Van der Sars erelijst ook één doelpunt. En dat is zeer bijzonden sinds de oprichting van Ajax in 1900 is hij de enige keeper die in een officiële wedstrijd heeft gescoord.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 34