DE TEGENSTANDER 29 Het team van Celtic dat op 22 oktober aantrad tegen Ajax op Celtic Park. Achter: Efe Ambrose, Anthony Stokes, Charles Mulgrew, Fraser Forster, Emilio Izaguirre, Virgil van Dijk. Voor: James Forrest, Beram Kayal, Mikael Lustig, Teemu Pukki, Georgios Samaras. Uiteindelijk was die uitwedstrijd voor Ajax de lastigste van de hele Europa Cupreeks, die via Atlético de Madrid op Wembley zou eindigen met een 2-0-finalezege op het Griekse Panathinaikos, NAJAAR 2013 Twee weken geleden bleek dat in ieder geval één ding nog niet is veranderd: de sfeer en emotie die horen bij een ontmoeting tussen Celtic en Ajax. Dit keer was wel het volledig vernieuwde en moderne Celtic Park de plaats van handeling. Voor Celtic, dat als bijnaam The Bhoys heeft, een historische plek waar de club bijna voortdu rend heeft gespeeld sinds de oprichting in 1888 door de rooms-katholieke broeder Walfrid in een poging om de honderdduizenden straatarme Ierse emigranten een beetje te steunen. Al die leren hadden Schotland en Noord-Engeland overstroomd op zoek naar werk en inkomen, maar werden - vooral vanwege hun katholieke geloof - meestal met de nek aangekeken. Vanaf de eerste dag was daarom Celtic voor de katho lieke aanhang veel meer dan alleen maar een voetbal club. Het was een baken in een vijandige omgeving, een houvast van eigen identiteit. Dat kwam vooral tot uiting in de onderlinge duels met de eeuwige rivaal Rangers FC. De blauw-witten zijn zestien jaar ouder, wat suc cesvoller (44 landstitels tegen 54) en vooral protestants. Geen wonder dus dat de derby die de prachtige naam The Old Firm draagt, behoort tot de meest emotionele wedstrijden ter wereld. Of eigenlijk: behoorde, want na een faillissement werd Rangers FC ruim een jaar geleden teruggezet naar de laagste afdeling van het Schotse voetbal. Zonder de controverse Celtic/Rangers zit er wat spanning betreft kraak nog smaak aan de Schotse competitie. Celtic werd vorig seizoen kampioen, Cel tic zal dit seizoen kampioen worden en ook in 2015 zal de titel zeker weer naar de groen-witten gaan. Geen wonder dus dat Celtic met zo veel hartstocht speelt tijdens de wedstrijden in de UEFA Champi ons League. Dat zijn nu nog meer dan vroeger de wedstrijden waar het écht om gaat. Dat tomeloze gezwoeg leidde vorig jaar tot een nu al historische thuisoverwinning op FC Barcelona en tot kwalificatie voor de knock-outfase van de Europese topcompeti- tie. En ook dit seizoen steeg Celtic in de uitwedstrijd tegen AC Milan (2-0-nederlaag in de slotfase) en in de wedstrijd op Celtic Park tegen FC Barcelona (dat nu wel won, 0-1boven zichzelf uit. NEDERLANDERS Uitblinker in die wedstrijden was een van de twee Ne derlanders die momenteel bij Celtic onder contract staan: centrale verdediger Virgil van Dijk Volgens Celtic-manager Neil Lennon is Van Dijk zelfs al tijden zo in vorm dat hij spoedig zal worden opgeroepen voor Oranje. In de Schot se Evening Times toonde Van Dijk zich onlangs voorzichtig optimistisch: 'Als Van Gaal komt, is dat natuurlijk mooi, maar ik wil gewoon voor mezelf een goede wedstrijd spelen. Dan zien we wel wat er gebeurt. Het is zeker een droom om te spelen voor Oranje. Er zijn veel goede spelers, maar ik ben nog nooit opgeroepen. Daarom heb ik er nooit over hoeven nadenken. Voorlopig richt ik me dus mooi op Celtic,1 aldus de van FC Groningen overgekomen Big Dutchman. In tegenstelling tot Van Dijk kon oud-Ajacied Derk Boer- rigtertwee weken geleden niet laten zien waartoe hij in staat is. De aanvaller had last van een enkelblessure, maar zou vanavond in de ArenA wel beschikbaar moeten zijn. Een derde speler met Nederlandse roots in de selectie van The Bhoys is de Griekse spits Georgios Samaras, die zich tussen 2001 en 2006 ontwikkelde van een talentvolle jeugdspeler bij sc Heerenveen tot een spits die op dat moment goed genoeg was voor een transfer naar de Engelse Premier League (Manchester City).

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 29