HISTORIE 25 S0ren Lerby baant zich een weg langs een Celtic-speler. Johnstone, overigens voortgekomen uit een ten onrechte toegekende vrije trap. Ondanks de nederlaag ging Ajax door de totaalstand van 3-1 over twee duels door naar de halve finale - om uiteindelijk de eerste Europa Cup I in de clubhistorie te winnen. DOELPUNTEN FESTIJN Elf jaar later, in september 1982, troffen de Schotse en Nederlandse clubs elkaar opnieuw. Ajax rekende zich na de eerste wedstrijd al rijk. Waar vooraf angstvallig rekening was gehouden met een afstraffing in Glasgow, scoorde Ajax twee keer, 2-2. Het was een enorm spektakelstuk, waarin binnen twintig minuten al drie keer werd gescoord. Dankzij de klasse van Johan Cruijff konden Jesper Olsen en Soren Lerby de Amsterdamse doelpunten maken. Het eerste tegendoelpunt kwam via een strafschop nadat Cruijff aan de noodrem had moeten trekken. In de 28ste minuut maakte Frank McGarvey weer gelijk. Dat bleek ook het einde van het doelpun- tenfestijn. In het verdere verloop van de wedstrijd hielden Pat Bon ner en Hans Galjé (die keepte in plaats van de ziek thuisgebleven Piet Schrijvers) hun doel schoon. In het Olympisch Stadion haalde ZEVEN PLUSPUNTEN Was dit al een harde klap in het gezicht van Ajax, in 2001 werd het zo mogelijk nog erger. De inzet was een plaatsje in de groepsfase van de UEFA Champions League. Vooraf had trainer Co Adriaanse zich lovend uitgesproken over de Schotse opponent, waarvoor hij nota bene zelf een jaar eerder was gevraagd manager te worden. Liefst zeven pluspunten somde de Ajax-trainer op over Celtic, die stuk voor stuk uitkwamen in de wedstrijd in de ArenA. Wilskracht, lengte, scorend vermogen, flexibiliteit en de steun van de supporters - 7.800 waren er meegereisd naar Amsterdam - zorgden uiteindelijk voor een verrassende I -3-overwinning. Adriaanse nam het verlies zoals het was: 'Celtic was niet alleen fysiek en qua ervaring veel rijper dan wij, ook in tactisch en technisch opzicht was Celtic Shota Arveladze in 2001 in duel met de huidige trainer van Celtic Neil Lennon. Ajax geen moment het niveau van de eerste wedstrijd. Toch leek de thuisploeg met die mindere vorm weg te komen, want hoewel Charlie Nicholas de openingstref fer had gemaakt, trok Gerald Vanenburg halverwege de tweede helft de stand gelijk I -1Niemand gaf nog een cent voor Celtic, maar toen Cruijff hinkend het veld had verlaten en Keje Molenaar nog maar net binnen de lijnen stond, ging het verschrikkelijk mis. Invaller George Mc- Cluskey scoorde drie minuten voortijd de allesbeslissende en dodelijke I -2.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 25