WEEGSCHAAL SLAAT UIT IN SCHOTS VOORDEEL Na zeven officiële Europese ontmoetingen Ajax had twee weken geleden de uitgelezen kans om de onderlinge statistieken tussen Ajax en Celtic in balans te brengen. Maar ondanks een overwicht ging die wedstrijd verloren, waardoor de weegschaal na zeven ontmoetingen verder in Schots voordeel is uitgeslagen. Celtic won vier keer, Ajax twee maal en één keer kwam er geen winnaar uit. Tekst Monique Janse Ajax ontmoette Celtic in maart 1971 voor het eerst en aan die ontmoeting hield Ajax zoete herinneringen over. Met 3-0 was de Amsterdamse forma tie de betere. Na goals van Johan CruijfF, Barry Hulshoff en Piet Keizer konden de fans het Olympisch Sta dion zingend verlaten. Zo niet Celtic. De grote roerganger Jock Stein had vooraf gerekend op zijn defensie, die hij voor de gelegenheid nog wat ex tra versterkt had. Celtic was name lijk voornemens om zich via Ajax te plaatsen voor de halve finale van het Europa Cup I-toernooi. In de rust leek zijn opzet nog geslaagd, want in de eerste helft was Ajax niet tot scoren gekomen. Maar hoe anders ging het in de tweede helft. David Hay had van Stein één taak gekregen: Cruijff bewaken. Dat mislukte faliekant. Overigens had het eerste doel punt van Ajax niet erg veel met het totaalvoetbal van Rinus Michels te maken en kwam het zelfs min of meer op z'n Engels tot stand. Doelman Heinz Stuy trapte de bal ver uit, Neeskens tikte in één keer door en Cruijff rondde fraai af, I -0. Dat zat Hay uiteraard niet lekker en nadat hij de wereldster weer eens had gevloerd, benutte Barry Hulshoff de toegekende vrije trap bril jant, 2-0. Nog was het niet over, want in de slotfase verscheen ook Piet Keizer nog op het scorebord. Hij had zich na een aanval van Cruijff op rechts knap vrij gespeeld en schoot de 3-0 binnen. Piet Keizer op weg naar het derde doelpunt in het Olympisch Stadion. KAPOT De return werd niet op Celtic Park maar op het grotere Hampden Park gespeeld. Voor 83.000 toeschouwers hield Ajax stand. Michels had voor de gelegenheid Sjaak Swart voor het eerst gepasseerd en Horst Blankenburg laten debuteren. Neeskens en Suurbier stonden op rechts en de laatste was belast met Celtic-ster Tommy Gemmel. Suurbier vertolkte een glansrol als we het commentaar na afloop van de Grote Gemmel mogen geloven: 'Hij is een beest. Een van de beste tegenstanders die ik ooit heb gehad. En zo'n vreemde voetballer. Hij begint te verde digen, maar dan blijkt hij ook nog te kunnen aanvallen. Als die gaat sprinten, is hij niet meer bij te benen. Ik ben kapot ja, zoals heel Celtic het laatste half uur niet meer kon.' De Schotten kwamen niet verder dan een treffer van

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 24