'We wisten dat het lastig zou worden bij Celtic, zeker ook nadat Barcelona daar maar met 0-1 had gewonnen' moet blijken hoe het zich ontwikkelt. De bondscoach heeft ook al een paar keer gezegd dat er maar een paar spelers nu al zeker zijn van een plekje in de WK-selectie. Voor de rest geldt vooral wie er tegen die tijd fit en in vorm zijn en genoeg wedstrijden in de benen hebben.' Vooralsnog is het wat De Jong betreft veel te vroeg om bezig te zijn met de nationale ploeg, laat staan om vooruit te dromen over het WK in Brazilië van komende zomer. Ook omdat hijzelf en Ajax op dit moment alle aandacht en energie nodig hebben om zich op te richten na een moeizame periode. In de UEFA Champions League azen de Amsterdammers op revanche voor de verloren uit wedstrijd van twee weken geleden tegen Celtic. De Jong is eerlijk als hij gevraagd wordt naar de opponent van vanavond. Tot twee weken geleden, toen we naar die wedstrijd in Glasgow toewerkten, kende ik niet heel veel van hun spelers. Ik wist natuurlijk dat Derk (Boerrigter, red.) er speelt, en Virgil van Dijk. Celtic is een club die vaak meedoet aan de UEFA Champions League. In dat opzicht is het een ervaren ploeg en een bekende naam op dit niveau. Ze doen het meestal best aardig in Europa, met als hoogtepunt die overwinning vorig seizoen in eigen stadion op Barcelona.' Dat De Jong tot voor kort weinig wist over The Hoops, een van de bijnamen waaronder Celtic in Schotland be kendstaat, is niet zo verwonderlijk. Als we onze eigen Eredivisie al met enige regelmaat de Mickey-Mousecom- petitie noemen, hoe moeten we het niveau in de Schotse Premier League dan duiden? De tegenstand voor groot macht Celtic in eigen land is bovendien minimaal, zeker sinds aartsrivaal en recordkampioen Glasgow Rangers in de zomer van 2012 failliet ging en werd teruggezet naar het vierde niveau. Het heeft de toch al niet bijster grote interesse voor het Schotse clubvoetbal over de grenzen geen goed gedaan. BIJZONDERE AMBIANCE De intensiteit en het enthousiasme waarmee de aan hang en daardoor aangestoken ook de voetballers van de Schotse kampioen de thuiswedstrijd tegen Ajax beleefden, hebben indruk gemaakt op De Jong. 'Ik had nog nooit in Schotland gespeeld. Je hoort er weieens verhalen over, dat het een bijzondere ambiance is, met veel strijd en emotie. Maar vaak haal je daar toch een beetje je schouders bij op en denk je: het zal wel, Pas als je er zelf middenin staat, besef je hoe extreem het is. Voor de meeste clubs is het een voordeel om thuis te spelen, voor Ajax idem dito, maar voor Celtic misschien nog wel iets meer. Allicht dat ze hier in Amsterdam iets meer zullen inzakken en iets meer zullen afwachten.' De nederlaag op Celtic Park was een bittere pil en een allerminst ingecalculeerde tegenvaller voor Ajax, al stelt De Jong dat er her en der wel erg gemakkelijk van werd uitgegaan dat de Nederlandse kampioen zes punten zou overhouden aan het tweeluik tegen de Schotten. 'Na tuurlijk, wij hebben zelf ook onze ambitie uitgesproken om de poulefase nu eens te overleven en Celtic is op papier een mindere tegenstander dan Barcelona en AC Milan. Maar daar wordt door sommigen dan van gemaakt dat wij wel even zes punten gaan halen tegen Celtic en dat dat de basis moest zijn om verder te komen in de UEFA Champions League. Maar zelf hebben we er nooit lichtzinnig over gedacht. We wisten dat het lastig zou worden, zeker ook nadat Barcelona daar maar met 0-1 had gewonnen.' Dat was op dezelfde avond waarop Ajax in eigen stadion van Milan leekte gaan winnen, totdat een in blessuretijd toegekende strafschop roet in het eten gooide. 'We speel den die avond echt goed,' blikt De Jong terug. 'Niet spec taculair, maar wel goed. Volwassen, geconcentreerd en geduldig, zoals het op dit niveau moet. Vooral de eerste

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14