Ik heb vaak gelezen dat Dennis zo'n dooie is. Maar iemand die zo mooi kan voetballen, zo creatief, zou dat een dooie zijn?' Moeder Bergkamp 16 BIOGRAFIE Fenomenale techniek in het Ajax-shirt. bal met links mist, maar het wel probeert, dan dat je in de problemen komt omdat je heel geforceerd naar je rechterbeen moet draaien". 'Bij een pass over dertig, veertig meter komt veel kijken: kracht, snelheid, precisie. De lange bal hoefje niet met een met je verkeerde been te beheersen, maar wel de korte passjes. Net als het aannemen met je verkeerde been. Die dingen kun je gemakkelijk oefenen, gewoon honderd keer per dag trappen met je verkeerde been en aannemen met je verkeerde been. EEN GEZAMENLIJK GEVOEL 'Ik ging steeds beter spelen als ik met Jonk en Pettersson in het veld stond. We voelden elkaar aan en dat werkten we verder uit. Niet dat we op de tekentafel looplijnen en sjablonen schetsten, maar we trainden wel op de samenwerking. Die verliep steeds beter, er groeide iets moois. Dat kwam vooral omdat Stefan bereid was gaten te trekken en zichzelf weg te cijferen voor mij. Hij was een goedzak, maar werd enorm gewaardeerd. De spelers, de coach, iedereen had het grootste respect voor Stefan. Hij was zo waardevol voor het team, hij knapte vuil werk op, liet anderen scoren en scoorde ook zelf. Hij was de optimale teamspeler, een voorbeeld voor iedereen. Eigenlijk was het een simpel verhaal. Pettersson trok de gaten voor mij en Jonk gaf mij de ballen. Aan de bal had Wim altijd het hoofd omhoog. En maar kijken en kijken, waar ligt de opening, waar kan ik de tegenstander pijn doen? Als Wim de bal kreeg en z'n koppie ging omhoog, dan wist ik: hij heeft me gezien. En Stefan zag dat ook. Die wist: als Wim de bal hier neer gaat leggen, moet ik weg zijn, voor Dennis. En dan trok hij een verdediger met zich mee. Het klinkt gek, maar ik had oogcontact met Jonk en Pettersson tegelijk. Wim had de bal, Stefan trok weg en ik dook meteen het gat in dat Stefan creëerde. Het liep als een trein.' Jan Wouters, Frank de Boer, Stefan Pettersson, Wim Jonk Patrick Viera, Freddy Ljungberg, Robert Pinès, Thierry Henry waren voetballers met wie Dennis Bergkamp in het veld kon lezen en schrijven, medespelers naar wie hij een lijntje had lopen. 'Met die jongens had ik iets speciaals, met hen was oogcontact genoeg om elkaar te begrijpen. Met som migen van hen had ik zelfs iets héél speciaals, met hen was oogcontact niet eens nodig. Er was een gezamenlijk gevoel, onderling begnp. Dat maakte het mogelijk om mijzelf in een

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 16