'Dennis dacht na over dingen die andere spelers zich niet eens konden voorstellen' Patrick Vieira 'Dennis Bergkamp is de beste aankoop die Arsenal ooit heeft gedaan en ooit zal doen' Ian Wright 14 BIOGRAFIE de Meer. Dennis Bergkamp meldt zich bij de ingang van het clubgebouw achter de eretribune en wordt doorgelaten. Hij gaat de trap op, naar het spelershome. Een oase van rust 'Dat trof me, die kalmte. Die maakte mij ook kalm.' Aan de bar zit Frank Rijkaard, 24 jaar pas, maar toch al een beetje een routinier. Aron Winter, negentien, en een week eerder uitblinker in Groningen, waar met 3-0 werd gewonnen, is er ook Evenals Rob Witschge, twintig. Winter en Witschge zijn dit seizoen onder Cruijff basisspeler ge worden. Ze geven hem een hand en heten hem welkom. 'Aron en Robbie kende ik al, maar ik had nog nooit met ze samengespeeld. Voor de anderen was ik volkomen nieuw. Ik had zelfs nog nooit met het eerste meegetraind. Rijk aard schonk me veel aandacht. Hij probeerde me gerust te stellen met een praatje en een grapje. Ik zei niet veel, observeerde alleen maar. Hoe kijken de spelers naar mij, hoe kijken ze naar elkaar? Hoe komen ze naar mij toe? 'Ineens kwam Cruijff binnen, op z'n Cruijffs, hij is maar een klein mannetje, maar zijn uitstraling was enorm. Er kwam iemand binnen. Hij zei niets tegen me. Dat kwam pas op het veld, op de bank. Toen zei hij: "Hé, leuk dat je er bent. Kijk goed om je heen. Snuif 't op, geniet". Dat was het mooie, dat iedereen zei dat ik ervan moest genieten. Er werd helemaal geen druk op me gelegd, ledereen, van Cruijff tot tante Sien achter de bar in het spelershome, wenste me plezier. 'Ja, en daar zit je dan, in het stadion, naast Cruijff. Angstig was het niet, helemaal niet. Ik wilde maar één ding: erin. Daar hoopte ik op, ik rekende er zelfs op. Je weet: hij gaat mij brengen. Zo is Cruijff, die zet mij niet zomaar op de bank. Niet in de eerste helft, maar na rust gaat hij mij brengen,' DE ZEGEN VAN CRUIJFF 'Er hing een lekker spannend sfeertje rond de ploeg. Bruins Slot kwam met zijn zeer gedetailleerde informatie. Dat deed hij altijd, maar voor mij was het nieuw, ik wist niet wat ik hoorde. Hij wist alles van die gasten, dan zei hij: "Die verdediger is semiprof en behalve voetballer ook postbode. Hij heeft twee kinderen en die heten zus en zo, hij is een linkspoot die graag opkomt". Bruins Slot had altijd van die diepte-analyses, maar eerlijk gezegd gingen die bij mij het ene oor in en het andere uit. Ik deed er niet zo veel mee. Ik was nooit zo bezig met de vraag: wat moet ik doen om de zwakte van mijn directe tegenstander uit te buiten. Ik had meer iets van: we zien 't wel, ik ga gewoon mijn wedstrijd spelen en ik vertrouw op mijn snelheid. 'Het spel van de buitenspelers was nog simpel toen. Je hoefde niet naar binnen te komen om te proberen te Een 'stiffie' op Voorland. Toen al...

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14