UIT DE AS HERREZEN PROMOVENDUS Go Ahead Eagles Met een stadstoer in een open bus en een huldiging voor tienduizend mensen in de binnenstad vierde Go Ahead Eagles afgelopen voorjaar de promotie naar de Eredivisie. Na zeventien jaar wachten is de traditieclub uit de Koekstad eindelijk terug op het hoogste niveau. Het was de ultieme beloning voor een nog niet eens zo lang geleden gevoerde doodsstrijd. Tekst Martijn Mooiweer Foeke Booy instrueeert Xandro Schenk tijdens Go Ahead Eagles - ADO Den Haag (2-1) op 10 augustus 2013. De ogen vochtig, maar om de lippen een ge lukzalige glimlach. In de gelaatsuitdrukking van Adrie Steenbergen vochten de emoties om voorrang toen de 65-jarige elftalleider van Go Ahead Eagles het huldigingspodium op de Brink beklom. Een grote deinende massa in geel en rood zong hem harts tochtelijk toe. De fans van Kowet kennen hun klassiekers en voor de clubicoon uit Twello waren zij extra blij. Elf jaar oud was Steenbergen toen hij in 1959 de ooit ver maarde jeugdopleiding van Go Ahead binnenstapte. Als speler maakte hij daarna de glorietijden in de jaren ze ventig en tachtig van de vorige eeuw nadrukkelijk mee. Een tijd waarin de Deventer trots 24 jaar on afgebroken op het hoogste niveau acteerde en voor 24.000 uitzinnige supporters Ajax en Feyenoord in de eigen Adelaarshorst versloeg. Om erbij te kunnen zijn aan de Vetkampstraat klommen de mensen hoog in de lichtmasten en bovenop de tribunes. Hoe anders was het de laatste zeventien jaar geweest. Financieel wanbeleid, zeventiende en achttiende plaatsen in de Jupiler League, het opdoeken van de historische jeugdoplei ding. Steenbergen maakte het in de donker ste tijden van zijn 54-jarige tijd bij Go Ahead allemaal mee. Het absolute dieptepunt kwam in 2003. Supporters stonden rijen dik op de stoep van het gemeentehuis om de club te redden van de financiële ondergang. Slechts dankzij een substantieel bedrag van de club- verliefde voorzitter Hans de Vroome en zijn reddingsplan bleef de club in leven. Club iconen als Bert van Marwijk, Paul Bosvelt en Henk ten Cate deden de rest. Uit pure emo tie kochten zij dure aandelen, waarna er een vliegwieleffect onder de fans optrad. SPORTIEVE OPMARS Ook Mare Overmars toonde zich tien jaar geleden een gulle gever. Voor preses De Vroome aanleiding om de banden met de Epenaar stevig aan te trekken. Niet veel la ter vormden beiden de kartrekkers van de Eagles. De een op organisatorisch, de ander op technisch gebied. Stapje voor stapje sleurden zij de traditieclub uit de modder, met als hoogtepunt de renovatie van het historische stadion- bolwerk de Adelaarshorst in 2006. Daarmee wasten ze de bagger definitief van Go Aheads wangen. Toen die in

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 24