IN ZIJN ELEMENT ALS DIRECTEUR VOETBALZAKEN Marc Overmars In de befaamde Deventer voetbalschool werd hij eind jaren tachtig geboetseerd tot de kwikzil veren flankspeler die we allemaal nog op ons netvlies hebben. Tot halverwege vorig jaar diende hij Go Ahead Eagles bovendien als bestuurder. En Mare Overmars is nog altijd aandeelhouder van de club waar zijn zoontje een seizoenkaart heeft. Maar verwacht van Ajax' directeur voet balzaken geen sentimentele verhalen of gewetensbezwaren nu 'zijn' clubs de degens kruisen. 'Het is hartstikke mooi dat Go Ahead terug is in de Eredivisie, maar het zijn ook gewoon twee wedstrijden die Ajax moet winnen.' 12 INTERVIEW Tijdens het gesprek in een van de kantoren op sportpark de Toekomst trilt zijn mobiele telefoon welgeteld twee keer. Voor Mare Overmars (40) is het een oase van rust vergeleken bij de voortdurende hectiek die hem tijdens de net afgesloten transferperiode omringde. 'In deze functie als directeur voetbalzaken is die telefoon mijn belangrijkste gereedschap. Ik bel niet alleen veel, ook alle e-mails komen erop binnen, met contracten en allerlei andere correspondentie.' Sinds hij ruim een jaar geleden toetrad tot de directie van Ajax voelt Overmars zich in zijn element. 'Ik heb het gevoel dat ik mijn stempel kan drukken op de momenten dat dat nodig is. Ik ben hier juist ook bij gehaald om deels mijn eigen ding te doen en mijn specifieke kwaliteiten te benutten. Ik vind het leuk om met contracten bezig te zijn, met onderhandelingen, met het aan- en verkoopbeleid en het allerbelangrijkste: toptalenten binnenhalen. Dat alles bij elkaar vind ik een leuk takenpakket, waar ik mijn ei in kwijt kan.' BIJNAAM Na zijn door blessureleed gedwongen afscheid bij FC Barcelona in 2004 was een trainersloopbaan nooit aan de orde voor de 86-voudige international. 'Op basis van het aantal interlands dat ik gespeeld heb, kon ik vrij ge makkelijk aan mijn diploma's komen. Die kans heb ik twee keer gehad. Van alle kanten kreeg ik te horen dat ik dat vooral moest doen, dat ik die papiertjes maar op zak kon hebben. Maar ik zag dat totaal niet zitten. Ik wist toen al zeker dat mijn toekomst niet in het trainersvak zou liggen, dat ik daar niet geschikt voor ben, omdat mijn kracht daar gewoon niet ligt. Dan zoek je verder en kom je door schade en schande uiteindelijk uit bij iets dat wel bij je past. En dat geldt zeker voor de functie die ik nu bij Ajax heb.' Zijn reputatie als gewiekste zakenman stamt al uit de tijd dat hij nog voetbalde, net als die veelzeggende bijnaam, Mare Netto. Hij haalt er zijn schouders over op. 'Ik heb altijd bekendgestaan als iemand die op de centjes let. Daar heb ik nooit wakker van gelegen. Ik zie het ook niet per se als een negatieve kwalificatie, maar waarom moet het altijd benadrukt worden? Nu is het bijna een cliché: die Overmars, die wil nooit wat uitgeven. Terwijl het natuurlijk veel genuanceerder ligt.' Inderdaad vertoont zijn uitgavenpatroon sinds Overmars op 6 juli vorig jaar officieel in dienst trad geen spectaculaire pieken, maar dat is dan ook geheel conform het beleid

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 12