Nog maar kort verleden tijd: Niklas Moisander zoekt Christian Eriksen. echt zo ver is, dan geeft het toch een raar gevoel.' hangende pootjes was hij eerder uit Amsterdam vertrok ken, na een vruchteloze periode in de jeugdopleiding. 'Mede door een zware knieblessure heb ik me in die eerste jaren nooit echt kunnen manifesteren. Ik was hier als jonge jongen in een nieuw land, en ik kon een jaar lang niet doen waarvoor ik gekomen was: voetballen. Daarna bleek ik mentaal niet sterk genoeg om terug te knokken. Er was ook heel veel concurrentie, van uitstekende spelers, zodat ik niet eens in de buurt van het eerste elftal kwam.' Hij besloot twee stappen terug te doen, naar Zwolle, de club die destijds nog het voorvoegsel 'FC' voerde. 'De Niklas Moisander die toen uit Amsterdam vertrok, was een jongen zonder veel zelfvertrouwen, iemand die niet wist wat de toekomst hem zou gaan brengen.' Het was zijn drive, zijn wil om te slagen als profvoetballer, die hem in Nederland hield. 'Een ander had het misschien mentaal niet kunnen opbrengen en was teruggegaan naar Finland. Ik stond er ook voor het eerst alleen voor. Mijn tweelingbroer Henrik, met wie ik als zeventienjange naar 'We wisten dat het zou kunnen gebeuren, maar als het dan eenmaal Ajax was gekomen, ging wel terug naar huis. Dat maakte het er niet gemakkelijker op voor mij.' In Zwolle, in de relatieve luwte van de Eerste divisie, bloeide Moisander langzaam op. De Fin kreeg het vertrouwen van trainer Jan Everse, die hem na een paar foutjes gewoon bleef opstellen en hamerde op het fysieke aspect van verde digen: niet alleen maar de chique oplossingen zoeken, maar ook keihard kunnen zijn in de persoonlijke duels als dat zo uitkomt. De twee seizoenen in Zwolle waren van doorslaggevende betekenis voor zijn loopbaan en zijn ontwikkeling, zegt Moisander. 'Als ik daar geen transfer naar AZ had afge dwongen, was het echt einde verhaal geweest voor mij in Nederland. Dan was ik alsnog teruggegaan naar Finland.' Heel af en toe heeft hij nog contact met keeper Diederik Boer en aanvoerder Bram van Polen, de enige spelers in de huidige Zwolse selectie met wie hij nog samenspeelde. Dat PEC vanavond als koploper de ArenA bezoekt en Ajax vooralsnog een van de achtervolgers is, is ook voor

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 15