DE OMWEG NAAR AJAX I BEGON IN ZWOLLE Niklas Moisander 12 INTERVIEW Niklas Moisander was twee weken geleden in Groningen voor het eerst aanvoerder van Ajax. Zo ver was hij vermoedelijk nooit gekomen zonder de ervaringen die hij opdeed bij de tegenstander van vanavond. Twee seizoenen bij (toen nog) FC Zwolle maakten de Finse verdediger alsnog rijp voor de Eredivisie. 'Als ik daar geen transfer naar AZ had afgedwongen, was het echt einde verhaal geweest voor mij in Nederland. Dan was ik alsnog teruggegaan naar Finland.' Bij de Finse nationale ploeg is hij het al een paar jaar gewend, maar twee weken gele den mocht Niklas Moisander voor het eerst ook de aanvoerdersband van Ajax om zijn bovenarm schuiven. In de Euroborg in Gro ningen trad de landskampioen aan zonderde geblesseerde vaste captain Siem de Jong, de net getransfereerde Chris tian Eriksen én Moisanders kompaan in de defensie Toby Alderweireld, die op dat moment weliswaar nog niet verkocht was aan Atlético Madrid, maar daarop vooruit lopend wel aan de kant werd gehouden. Hij kijkt er met bescheiden trots op terug, al was het resultaat tegen FC Groningen (2-2) natuurlijk een domper. 'Ik ben bij AZ ook een jaar aanvoerder geweest en ik merkte toen al dat ik graag die extra verantwoordelijkheid krijg. Ik voel dan nog nadrukkelijker dat ik niet mag verzaken, dat ik voorop moet gaan in de strijd.' 'Het was een rare gewaarwording,' zegt de 27-jarige Moisander over de lastminutetransfers van Eriksen en Alderweireld en de bescheiden gedaanteverwisseling die Ajax als gevolg daarvan onderging. 'We wisten dat het zou kunnen gebeuren, maar als het dan eenmaal echt zo ver is, dan geeft het toch een raar gevoel, een beetje ont heemd. We zagen die jongens natuurlijk vrijwel dagelijks. Ik kon met beiden uitstekend opschieten, ook buiten het veld. Christian is natuurlijk heel belangrijk geweest in de vijf jaar dat hij hier gespeeld heeft. Voor Toby geldt dat ook. Mede door hun inbreng en kwaliteiten zijn we de laatste drie jaar kampioen geworden.' Zoals hij zelf een jaar geleden als opvolger van Jan Ver- tonghen werd 'ingewerkt' door Alderweireld, zal Moisan der zich nu ontfermen over zijn nieuwe metgezel in het centrum van de verdediging. 'Wie mijn nieuwe partner ook is, wij gaan dat met zijn tweeën zo goed "mogelijk proberen in te vullen, zo simpel is het. Ik heb alle ver trouwen in de jongens die naast mij kunnen spelen. In Groningen was dat Stefano Denswil. Met Joël Veltman heb ik vorig seizoen natuurlijk al een duo gevormd, maar hij heeft nu helaas een knieblessure. En dan hebben we ook Mike van der Hoorn nog. Genoeg opties. Het belangrijkste zal zijn om snel goede afspraken te maken en automatismen te ontwikkelen. Van elkaar weten wat je in welke situatie gaat doen. En vertrouwen uitstralen naar elkaar.'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 12