RODA EERSTE SLAC 20 TERUGBLIK Ajax is aan het seizoen begonnen zoals het een titelfavoriet betaamt: met een keurige 3-0-overwinning op RodaJC, dat kansloos onderuitging in de Amsterdam ArenA. In de op vrijdagavond gespeelde openingswedstrijd van de Eredivisie was Ajax vrijwel negentig minuten lang de betere partij. De Limburgse opponent vocht moedig terug, maar werd nauwelijks gevaarlijk, al kreeg de ploeg van Ruud Brood in de tweede helft een straf schop, veroorzaakt door shirtjetrekken van Daley Blind. Maar vanaf de stip schoot Wiljan Pluim hoog over. Zijn misser betekende dat Kenneth Vermeer voor de vijfde opeenvolgende keer zijn doel schoon hield na een pe nalty, hoewel hij dus niet in actie hoefde te komen. Dat moest hij wel na enkele minuten spelen in de eerste helft, toen diezelfde Pluim ontsnapte aan de defensie van Ajax en de bal recht in zijn handen plaatste. Het betrof de eerste serieuze doelpoging van de wedstrijd. De tweede volgde vrijwel meteen. Christian Eriksen legde aan vanaf randje zestien meter, maar zag hoe zijn vrije trap via de muur van Roda op de lat belandde. De duizenden Ajacieden die opveerden, konden blijven staan, want luttele seconden later kwam Ajax op I -0. Doelpuntenmaker was Ricardo van Rhijn, die zijn eerste goal in de Eredivisie maakte. Met een beetje geluk, dat wel. Na opnieuw een vrije trap van Eriksen belandde de bal via de vuisten van Roda-doelman Filip Kurto par does voor zijn voeten, waarna hij het speeltuig alleen nog maar binnen hoefde te lopen. Beduidend mooier was de 2-0 van aanvaller Siem de Jong, na een half uur spelen. De wijze waarop Eriksen hem bediende, was om van te smul len. Met een splijtende steekpass zette de jonge Deen zijn aanvoerder vrij voor de keeper, waarna De Jong de bal koelbloedig in de hoek schoof. Een doelpunt dat volgens Frank de Boer tot stand kwam door vroeg druk te zetten, zoals hij graag ziet. 'Dat deden we goed. Soms kwam Roda eruit, maar dat was vaak zonder dat ze het zelf door hadden,' merkte hij na afloop op. SIMPELER SPELEN Over de eerste helft, waarin verder geen doelpunten vielen, toonde de coach zich tevreden. 'We speelden goed. We domineerden en creëerden veel kansen.' Minder blij was hij met de tweede helft, waarin Ajax vol gens hem zo'n tien minuten niet thuis gaf. 'We werden slordiger. Leden een aantal keer knullig balverlies. Op zo'n moment moet je simpeler spelen, maar we kozen te vaak voor de verkeerde oplossing en lieten Roda in het spel komen. En zelf hadden we sneller de trekker over moeten halen.' Inderdaad was Ajax soms wat ongelukkig in de afron ding. Dat konden ook de trainers Gertjan Verbeek en Ronald Koeman zien, die naar Amsterdam waren geko men om hun komende tegenstander te analyseren. Zij waren er getuige van hoe onder anderen Bojan en Blind dicht bij een treffer waren. Maar de een trof de vuisten van Kurto, terwijl de ander overschoot. Diezelfde Blind kreeg even later de gele kaart voor het veroorzaken van een strafschop. Na de onbenutte penalty herpakte Ajax zich en ging het fanatiek op jacht naar de 3-0. Het gevaar

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 20