DEENS ELFTAL Terwijl zijn landgenoten Christian Eriksen,Viktor Fi scher en Nicolai Boilesen de afgelopen week met de nationale ploeg van Denemarken op pad waren voor de vriendschappelijke interland tegen Polen, trainde Lasse Schone 'gewoon' op sportpark deToekomstVoor het eerst in lange tijd ontving hij geen invitatie van de Deense bondscoach en oud-Ajax-trainer Morten Ol- sen.'Het is teleurstellend, in die zin dat iedereen graag voor zijn land in actie komt. Maar ergens vind ik het ook wel goed zo. Ik zit al jaren bij de nationale ploeg, maar in die periode heb ik heel vaak genoegen moeten nemen met een invalbeurtje van tien minuten, of bleef ik hele wedstrijden op de bank Als ik dan nu een keer niet wordt opgeroepen voor een oefenwedstrijdje, dan lig ik daar echt niet meer wakker van. Er zitten ook voordelen aan. Nu heb ik me hier in Amsterdam de hele week kunnen voorbereiden op de kraker tegen Feyenoord. Maar laat duidelijk zijn dat ik in de toekomst nog heel wat wedstrijden voor mijn land hoop te mogen spelen.' Of zijn interlandcarrière ook nog een WK zal omvatten, lijkt hoogst onwaarschijnlijk Denemarken staat er belab berd voor in groep B van de Europese kwalificatiereeks. Italië, Bulgarije en Tsjechië staan er beter voor dan de ploeg van Olsen, die even veel punten heeft als Armenië en alleen het nietige Malta onder zich weet. Schone en de zijnen moeten hun hoop vestigen op het relatief gemakkelijke programma: in de vier resterende speel rondes is alleen het bezoek van Italië iets om tegenop te zien. Verder moet Denemarken zelf nog op visite in Armenië en speelt het nog twee keer tegen Malta. trainer wist wat hij kon verwachten: ik zal nooit twintig keer per wedstrijd met een vlammende passeeractie de achterlijn halen en een voorzet afleveren. Ik ben een totaal ander type. Ik vraag de bal veel meer in de voeten dan in de diepte. Ik heb meer oog voor combinaties, waarbij ikzelf ook veel naar binnen kom. Dat bleek prima te werken voor het elftal. Ook omdat de positiewisselingen die je dan krijgt, heel verwarrend zijn voor tegenstanders.' Gezien die positieve ervaringen sluit Schone zeker niet uit dat hij nogmaals als rechteraanvaller zal opdraven, maar dat ligt minder voor de hand nu nieuweling Bojan Krkic de aangewezen man lijkt voor die job. BUITENLAND Met zijn 27 jaar is de oud-speler van Heerenveen, De Graafschap en NEC al een van de ouderen binnen de selectie van de landskampioen. 'Maar een routinier zou ik mezelf niet willen noemen. Leeftijd zegt vaak lang niet alles. Het gaat volgens mij meer om de ervaringen die je opdoet. Kijk naar Christian Eriksen. Hoe oud is die nu, 21? Maar hij heeft als voetballer in relatief korte tijd al zo veel meegemaakt. In dat opzicht kun je zeggen dat hij misschien wel meer routinier is dan dat ik dat ben.' Schone denkt niet dat zijn status in eigen land verschilt van die van zijn Deense mede-Ajacieden, alleen maar omdat hij al op jonge leeftijd naar Nederland vertrok en zodoen de altijd wat buiten de spotlights en de belangstelling heeft gestaan. 'Ik heb nooit in de Deense competitie gespeeld,' zegt Schone, die zestien jaar was toen Heerenveen hem weghaalde bij Lyngby BK. 'En ik volg het ook niet, ook omdat ik thuis geen Deense zenders op mijn televisie heb. Voor mij is de Eredivisie mijn thuiscompetitie. Het is wel grappig dat anderen dat kennelijk ook zo zien. Ze vragen weieens aan mij: wil jij ooit nog in het buitenland voetballen? Zonder te beseffen dat ik dat feitelijk al doe.' Als veertienvoudig international was hij zeker geen ano nymus in eigen land, maar Schone onderschrijft dat zijn overstap naar Ajax ook in dat opzicht veel veranderd heeft. 'Sinds ik hier ben, merk ik dat er veel meer aandacht is vanuit Denemarken. De wedstrijden van Ajax komen daar bijna allemaal op televisie. Dat heeft er natuurlijk mee te maken dat hier met Chnstian Eriksen, Chnstian Poulsen, Viktor Fischer, Nicolai Boilesen en Lucas Andersen nog vijf andere Denen spelen, maar ook met de status die deze club door de jaren heen heeft opgebouwd. Dat straalt af op de spelers. Een Deen die bij Ajax speelt, is uiteindelijk een stuk interessanter voor de media dan een Deen die bij NEC speelt.' Het zou veel te kort door de bocht zijn om de aanwe zigheid van zes Denen bij de Nederlandse kampioen als 'toeval' af te doen, vindt Schone. 'Kwaliteit staat voorop. Ons land brengt veel goede voetballers voort, zo sim pel is het. In mentaliteit verschillen we nauwelijks van

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14