TEAMSPELER EN FAMILIEMAN Lasse Schone In zijn tienerjaren bij sc Eleerenveen stond Lasse Schone te boek als een lichtelijk recalcitrante jongen, iemand met een sterk ontwikkelde eigen mening, die weigerde op voorschrift van de trainer zijn lange haren af te knippen. Maar dat was toen. De Lasse Schone van nu is behalve een gewaardeerde kracht op het middenveld van Ajax bovenal een heuse familieman. 'Mijn gezin gaat boven alles. Als zij niet gelukkig zijn, kan ik ook niet goed functioneren.' 12 INTERVIEW Tekst Maarten Dekker Daags na AZ - Ajax is de stemming van Lasse Schone bedrukt. De nederlaag in Alkmaar en dan vooral de manier waarop die tot stand kwam, werken nog nadrukkelijk door op zijn gemoedstoe stand. En dan moet nog bekend worden dat hij het de komende weken zonder zijn kompaan op het middenveld moet stellen, Siem de Jong, bij wie enkele uren later een ingeklapte long wordt vastgesteld. Het is feitelijk de eerste tegenwind in het nog prille seizoen, waar voor Schone en zijn teamgenoten een soepele voorbereiding én een vooralsnog rustige transferperiode aan voorafgingen. De Deen is nu ruim een jaar Ajacied en kijkt naar eigen zeggen terug op een fantastisch eerste seizoen in Am sterdam. 'Ik ben hier geweldig opgevangen, niet alleen in de spelersgroep, maar zeker ook door alle mensen er omheen. Buitenstaanders zien die warmte lang niet altijd. Die hebben een beeld van Ajax als een grote, zakelijke, nogal afstandelijke club. Als je ermiddenin zit, weet je wel beter. Dit is een gigantische club, maar door de betrok kenheid van iedereen voelt het juist heel klein, op een prettige manier. Met het kampioenschap en recentelijk nog dejohan Cruijff Schaal hebben we in mijn eerste jaar twee prijzen gewonnen. Dat is natuurlijk top. En het was prettig dat ik als nieuwkomer bijna alles heb gespeeld.' BETERE VOETBALLER Dat leek op voorhand geen vanzelfsprekendheid, nadat Ajax hem vorige zomer transfervrij had overgenomen van NEC. Bij die club gold de Deen in zijn laatste jaar weliswaar als een beeldbepalende voetballer, iemand met meer dan gemiddelde capaciteiten en iemand die voor een middenvelder opvallend gemakkelijk scoorde bovendien, het moest nog maar blijken waar hem dat in de Amsterdamse hiërarchie zou brengen. De concurrentie vooreen plaatsje op het middenveld was hevig, niet in de laatste plaats van een handjevol spelers uit zijn vaderland. Maar behoudens een korte fase in de openingsmaanden van het seizoen stond Lasse Schone vrijwel altijd aan de aftrap. Was het niet in zijn vertrouwde functie als mid denvelder, dan wel in een alternatieve rol als rechtsbuiten. 'Juist door die afwisseling heb ik ook echt het gevoel dat ik een betere voetballer ben geworden. Er worden andere dingen van je gevraagd, waardoor je je wel moet ontwikkelen om mee te komen. Die rol als rechtsbuiten kwam voor mij niet als een verrassing. Ik had al eerder op die positie gespeeld, een periode bij NEC en ook wel in de Deense nationale ploeg, en dat wist Frank de Boer ook. Hij kwam op een gegeven moment bij mij terecht.' De Boer maakte vanaf het begin duidelijk dat Schone zijn nieuwe opdracht op zijn eigen wijze moest invullen. 'De

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 12