IN BLAKENDE VORM Sjaak Swart viert zijn verjaardag iï - 34 HET GETAL Sjaak Swart kan indrukwekkende cijfers overleggen. 603 officiële wedstrijden voor Ajax. 228 doelpunten. De rechtsbuiten is nooit gestopt met voetballen. Naar eigen telling speelde hij in zijn leven meer dan 2.500 wedstrijden. Op 3 juli werd hij 75. En dat werd uitbundig gevierd. Met een voetbalwedstrijd, natuurlijk. Als locatie voor de festiviteiten was terecht gekozen voor het Olympisch Stadion, de plek waar Swart met Ajax grootse triom fen vierde. De beslissingswedstrijd tegen Feyenoord in I960 (zijn 69ste wedstrijd, uitslag: 5-1, I doelpunt), de mistwedstrijd tegen Liverpool in 1966 (wedstrijd nummer 311, uitslag: 5-1), de Wereldbekerwedstrijd tegen In- dependiente in 1972 (577ste, 3-0), tal loze Europa Cupwedstrijden, die resul teerden in drie op rij gewonnen Cups... Sjaak en het Olympisch zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Daar stroomde dus het publiek weer eens massaal samen, daar klonk ouderwets vuurwerk want daar zou gevoetbald worden door Mis ter Ajax en zijn vele voetbalvrienden. Onder hen waren 'jonkies', zoals Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder, maar ook oudere mannen met een staat van dienst bij Ajax, zoals Edwin van der Sar, John van 't schip, Simon Tahamata, John Bosman, Mare Overmars en niemand HET GETAL VAN minder dan Johan Cruijff. Ook het erebordes was be volkt met legendes. De jarige verkeerde in blakende vorm toen hij het gras betrad. Op weg naar de middencirkel liet hij zich de toejuichingen welgevallen. Nadat hij door burge meester Van der Laan was onderscheiden met de Andreaspenning van Amsterdam, won Sjaak de toss en kon het feest beginnen. Het publiek genoot: een steekbal van Cruijff, dribbels van de gebroeders Witschge, een no-look-pass van Van der Vaart, lepe acties van Bryan Roy. Swart zelf speelde als van zelfsprekend een foutloze wedstrijd (zijn team won met 6-1Na de ereronde per cabriolet met zijn kleinkinderen nam de jubilaris de tijd om de pers te woord te staan. Gevraagd naar het hoogtepunt van de avond antwoordde de 75-jarige on omwonden: 'Ik gaf in de tweede helft een pass, zo zie je ze nog maar weinig op de Nederlandse velden. Er kwam nog een doelpunt uit ook.' Sjaak Swart kreeg het verjaar dagsfeest dat iedereen hem van harte gunde.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 34