EERSTE PRIJS IS BINN 22 TERUGBLIK Bijna werd opnieuw verloren, maar dankzij een spectaculaire wederopstanding heeft Ajax voor het eerst sinds 2007 weer beslag gelegd op de Johan Cruijff Schaal. Na de 2-2 van Kolbeinn Sigthórsson kopte Siem de Jong zijn ploeg in de verlenging voorbij bekerwinnaar AZ. Trainer De Boer was tevreden over het spel van zijn ploeg in deze fase. 'Alleen ont brak het aan de laatste pass. Er zaten goede voorzetten bij, maar soms zat er net een hoofd of been tussen van een speler van AZ.' Over tegenstander AZ, dat ook nau welijks grote kansen kreeg: 'Bijna hadden ze slordigheden van onze kant afgestraft. Dat was ook hun strategie. Ze groepeerden en gokten op een counter.' AZ-trainer Gertjan Verbeek had Ajax de favorie- tenrol toebedeeld en dat was te zien aan zijn strijdwijze. Zijn ploeg trok zich veelal terug op ei gen helft en liet Ajax het spel maken. Een tactiek die veel clubs hanteren als ze aantreden tegen de landskampioen. Ajax domineerde, waarbij de bal vlot vlot rondging, met de kanttekening dat veel aanvalspogingen stokten bij het strafschopgebied van AZ. Vaak kozen de Ajacieden voor een extra één-twee in plaats van een schot op doel vanuit de tweede lijn. Bojan Krikic bijvoorbeeld. De lichtvoetige rechtsbuiten is een kunstenaar als het aankomt op drib belen en combineren. Een lust voor het oog, maar soms wachtte hij net iets te lang met uithalen. Dergelijke keuzes kenmerkten het spel van Ajax in het eerste bedrijf. De lust tot combineren viel te prijzen, maar het rendement bleef uit. Er vielen in de eerste helft wel enkele kansen te noteren, maar geen uitgelezen mogelijkheden. De beste was voor aanvoerder Siem de Jong. Na een combinatie met Kolbeinn Sigthórsson reeg de aanvaller de achterhoede van AZ uiteen, maar zijn voorzet werd ternauwernood onderschept door een Alkmaars been. SPEKTAKEL Die counters waren er in de eerste helft nauwelijks. Wel in de tweede helft, die bol stond van spektakel. AZ kwam daarin al na vijf minuten tot scoren via Gudmundsson. Een doelpunt dat als discutabel kon worden omschreven, aangezien Daley Blind intussen geblesseerd op de grond lag na een botsing met Gouweleeuw. Niet temin speelde AZ de aanval keurig uit. Een dieptepass van Gouweleeuw, een tikkie breed van Jóhannsson en beheerst afronden van Gudmundsson. 'Een schoolvoor beeld van een counter,' oordeelde De Boer na afloop. 'Maar volgens mij was het een overtreding op Blind. Gouweleeuw kwam onbesuisd in.' Vlak na de openingstreffer viel de 0-2, die op naam kwam van Aron Jóhannsson. Het deed De Boer vrezen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 22