LICHTING ORANJE WK 1998 14 INTERVIEW Het is volgens Frank de Boer geen toeval dat zoveel oud-internationals van Oranje uit de selectie van het WK 1998, vooral bij Ajax, op of rondom het veld actief zijn.'Het was ook een goede lichting,1 vertelt De Boer destijds aanvoerder van het Nederlands elftal tijdens het WK in Frankrijk. In De Lutte waren naast De Boer ook Dennis Bergkamp, Jaap Stam en (kort) Mare Over- mars present. Samen met de die week in de ArenA of op de Toekomst achtergebleven oud-internationals is meer dan het halve basiselftal genoemd van de suc cesvolle selectie die in 1998 de halve finales bereikte. Brazilië besliste die strijd uiteindelijk met penalty's.'In De Lutte waren uit die lichting alleen Edwin van der Sar Wim Jonk en mijn broer Ronald er niet bij. Bij Stam had ik destijds overigens niet direct gedacht aan het trainerschap. Bij hem zag ik eerder een manage mentfunctie voor me, ook vanwege zijn fantastische uitstraling. Van Jonk zag ik het in 1998 juist zeker wél voor me. Uiteindelijk kruipt het bloed... En doe je waar je het beste in bent.' voorgaande jaren. Afgelopen seizoen hebben we onder meer tijdens ons trainingskamp in de winterstop in Brazilië veel met elkaar gesproken. Dat waren goede sessies, ook voor de teambuilding. Ik heb vaak gehoord dat het sinds dien is gaan lopen. Waarom kan dat niet vanaf het begin van het seizoen? Dat is de hoofdmoot. Het hoge niveau dat we eisen moet er vanaf dag één zijn. En laten we dat dan vasthouden tot aan onze laatste competitiewedstrijd in mei. Het is ook een mentaal proces. Je probeert het te beïnvloeden door veel te praten. Hoé kunnen we met zijn allen onze doelen bereiken en wat is daarvoor nodig? Hoe bereiken we in wedstrijden en op trainingen een hoger niveau? Ik denk dat we in deze voorbereiding ook in dat opzicht onze tijd goed hebben besteed.' DOELSTELLINGEN De gemiddeld genomen (piep)jonge selectie moet kort om volwassener acteren, zowel in de Eredivisie als in de Champions League. De eisen worden opgeschroefd en komen als vanzelf terug in de doelstellingen voor het nieuwe voetbaljaar. 'We willen sowieso kampioen worden, ook om dan weer Champions League te spelen,1 is De Boer helder over Ajax' belangrijkste doel voor 2013-2014. 'Kampioen worden is altijd ons doel. Ook dit jaar weer. Ajax moet altijd presteren. Als dat uiteindelijk resulteert in een kampioenschap is dat leuk. Daarnaast moeten we een stap vooruit maken in de Champions League. Ook daar moet iedereen van doordrongen zijn.' De stap vooruit op het Europese podium betekent concreet de groepsfase overleven en overwinteren in het meest prestigieuze clubtoernooi. Om de kansen op succes verder te vergroten vielen tij dens de voorbereiding, maar ook afgelopen seizoen, al twee zaken op. Nieuwe specialisten traden toe tot de technische en begeleidende staf van De Boers A-selectie. Het aantrekken van jonge, aanstormende talenten is een trend die de club al eerder heeft ingezet. Tijdens de voorbereiding klopten neo-Ajacieden en veelbelovende jongelingen als Marvin Höner, Stanislav Lobotka, Danzell Gravenberch en Riechedley Bazoer nadrukkelijk aan de deur. Zo zijn er meer toptalenten met internationale potentie die in de iets verdere toekomst moeten door stromen naar de A-selectie. 'Jongens hebben twee, drie jaar om in het ritme van Ajax te komen,' verduidelijkt de trainer de filosofie van zijn club. 'We willen ook in de jeugd naar een zo hoog mogelijk niveau. Dat betekent dat we ook oog hebben voor de beste talenten uit Europa. Tot nu toe zie je dat grote talenten graag naar Ajax komen. We willen ook onze selectie van onder 16 en onder 17 jaar op een zo hoog mogelijk niveau laten trainen en spelen.' BOJAN VAN DER HOORN Toch haalden de aanwinsten Bojan Krkic en Mike van der Hoorn vooral de nieuwskolommen. Het duo geldt als directe versterking van de selectie van De Boer. De Spaanse aanvaller kwam op huurbasis over van FC Barce lona, terwijl verdediger Van der Hoorn FC Utrecht deze zomer verruilde voor Ajax. Bojan en Van der Hoorn zijn de opleidingsjaren voorbij; het duo moet er direct staan. 'Je ziet bij Bojan aan alles dat hij een goede speler is,' stelt De Boer een kleine twee weken na zijn kennismaking met de huurling. 'Voor zijn komst speelde hij sinds april geen wedstrijd meer vanwege een bovenbeenblessure. Hij heeft zich heel goed fit gehouden in de vakantieperi-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14