DE GESCHIEDENIS VAN AJAX IN EEN NOTEDOP Ajax is een voetbalclub met een roem rijke geschiedenis. In een kleine eeuw groeide een vriendenclubje uit Amster dam dat elkaar alleen in de vrije uurtjes trof uit tot een elftal dat met oogstrelend voetbal de wereld veroverde. Een club die aanvallend spel weet te combineren met technische hoogstandjes en zich kan scharen onder de Europese topclubs. In totaal heeft Ajax 32 keer het landskam pioenschap behaald en 25 belangrijke internationale prijzen gewonnen. Zo groot en wereldberoemd als Ajax al jaren is, zo begon het ooit heel klein in hartje Amsterdam. Een groepje vrienden richt op 18 maart 1900 in een Amster dams café Ajax op. De vrienden voet balden al veel langer samen, met een echte leren bal, op een trapveldje in de hoofdstad. De 'Amsterdamsche Football Club Ajax' is trouwens eigenlijk al ouder. In 1883 richtten de voetbalvrienden al Union op. Die club gaat later verder on der de naam Ajax. Na het lidmaatschap van de Amsterdam se Voetbal Bond wordt Ajax in 1902 lid van de Nederlandse Voetbal Bond. Een jaar later hebben de Ajacieden al succes. In 1903 promoveren de Amsterdammers naar de tweede klasse. In de beginja ren is er voor de voetballers nog totaal geen luxe. De spelers moeten het doen zonder kleedkamers en tribunes. Er zijn zelfs geen douches. Vanaf 1907 spelen de Ajacieden hun wedstrijden ook op een kale vlakte aan de Middenweg. Vergele ken met tegenwoordig zijn ook sommige spelregels anders. De regels worden in de loop der jaren vernieuwd of aange past. In juli 1908 gaan de voetbalclubs Hol land en Ajax samen verder. De naam Ajax blijft. Ook het tenue en het terrein blijven gelijk. Het voetbalniveau stijgt, omdat sterkere voetballers voortaan in één elftal samen spelen. In 1911 wordt de hoogste klasse van Nederland be reikt. Na deze promotie wordt een hou ten tribune gebouwd op het Ajax-terrein. Ook hullen de spelers zich in een gloed nieuw shirt. Deze verandering is vooral bedoeld om verwarring met andere clubs te voorkomen. Sinds 1911 zijn de Aja cieden te herkennen aan het witte shirt met de inmiddels wereldberoemde rode baan in het midden. In het gloednieuwe onderkomen en in het nieuwe shirt, staat Ajax niets meer in de weg om nog meer successen te vieren. En dat gebeurt ook. In 1918 wordt Ajax voor het eerst kampi oen van Nederland! Onder leiding van de Engelse trainer Jack Reynolds verliezen de Ajacieden in het seizoen 1917-1918 geen enkele wedstrijd. Ook in de eerste gouden periode van de club is Ajax niet te verslaan. De jaren dertig leveren grote successen op. In 'De Gouden Eeuw' wordt de club in een tijdsbestek van tien jaar maar liefst ze- 20 programmaboekje SDC Putten - AFC Ajax

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 20