MATCHPOINT NIET 24 TERUGBLIK Ajax liep tegen sc Heerenveen lichte averij op in de strijd om de titel. Een kolkende ArenA kreeg een teleur stellende vertoning voorgeschoteld, waarin Ajax de Friese defensie niet kon breken. Ajax - Heerenveen was lange tijd als een toneel stuk dat maar niet op gang wilde komen. Ver der dan halve kansen en combinaties zonder rendement kwam Ajax niet. Al in de beginfase merkte Frank de Boer dat zijn elftal niet in opperbeste vorm verkeerde. 'Ik miste scherpte.' Hij vond dat er te veel verkeerde keuzes werden gemaakt. 'Als je de bal ver overt in een drukke zone, moet je het spel verplaatsen. Maar in plaats daarvan bleven we in die ruimte, gingen we moeilijke één-tweetjes aan.' Het eerste hoogtepunt volgde na vijfentwintig minuten, toen Ricardo van Rhijn een heerlijke voorzet afleverde vanaf de rechterkant. De bal daalde bij de tweede paal, waar een vogelvrije Viktor Fischer zich had gemeld. Zijn Friese bewakers waren nergens te bekennen, dus kon de aanvaller ongehinderd raak koppen. Snoeihard, volledig buiten het bereik van Heerenveen-doelman Nordfeldt. Het zag ernaar uit dat Ajax het 'matchpoint' zou benut ten. Het woord werd na afloop uitgesproken door De Boer. 'Matchpoint, omdat we goede zaken hadden kun nen doen. Als je had gewonnen, zou het een stuk lastiger worden voor de concurrenten.' Ondanks de hoogge spannen verwachtingen na de I -0 volgde wederom een fase met weinig hoogtepunten. Ja, Alfred Finnbogason, de lepe spits van Heerenveen, toonde aan dat hem geen vrijheid moet worden ge gund. Het is dat doelman Jasper Cillessen alert rea geerde, anders had de spits de I -1 vlak voor rust bin nengeschoten. ANDER VAATJE Het was voor De Boer re den genoeg om zijn ploeg in de pauze te waarschu wen. 'Ik zei dat we met vuur speelden. Maar in de tweede helft was het van hetzelfde laken een pak. Misschien speelden we nog wel minder. Meestal verliezen we de bal rond het straf schopgebied van de tegenstander, maar nu al een me ter of vijftien ervoor. Dan ontstaan er grote ruimtes en wordt het moeilijk te belopen.' Heerenveen profiteerde dankbaar van die ruimte en sloeg toe in de 53ste mi nuut. Maker van het doelpunt: Finnbogason, wie anders. Van dichtbij prikte hij binnen. Hoog in de touwen, vanuit een scherpe voorzet van Sven Kums. De I -1 maakte duidelijk dat Ajax uit een ander vaatje moest tappen wanneer het zich wilde verzekeren van de volle buit. Tegenstander Heerenveen zat goed in de wedstrijd. De Friezen vochten dapper terug tegen een ploeg die er veel moeite mee had om tot uitge speelde mogelijkheden te komen. Tot twintig minuten voor tijd was het aantal kansen op één hand te tellen. Dat offensieve acties uitbleven, had vermoedelijk ook te maken met de defensieve speelwijze van Heerenveen. Met vijf verdedigers op rij probeerden de mannen van Marco van Basten Ajax het scoren te beletten. Dat lukte dus goed. Doelpuntenmaker Viktor Fischer waagde nog een poging vanaf links, maar zag zijn inzet gekeerd door Nordfeldt. Gevaarlijker was een scherpe voorzet van wederom Ricardo van Rhijn, maar achtereenvolgens Sigthórsson en Alderweireld misten de bal. Het waren

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 23