'Ik ben rustiger geworden in mijn spel. Dat is wat je met de jaren leert, dat je niet zomaar ac ties moet maken. Het juiste moment kiezen, dan je snelheid gebruiken, en tussendoor doseren' 16 INTERVIEW meerdere wedstrijden achter elkaar. Daardoor was ik nooit over langere periodes heel constant in mijn niveau. Die continuïteit heb ik inmiddels wel gevonden.' Een terugblik op zijn jaren in Liverpool wekt gemengde gevoelens op. 'Ik ben heel blij en trots dat ik voor die club heb mogen spelen. Ik heb er veel geleerd, dingen die ik nu nog dagelijks gebruik en toepas in mijn spel. Maar er waren ook heel veel dieptepunten, dat moge ook duidelijk zijn. De kern is volgens mij dat ze er daar een heel andere structuur op nahouden, waarbinnen ze heel anders met spelers omgaan, zeker ook met jonge spelers. In mijn opinie is dat heel jammer.' Hij ziet zijn mening nog steeds bevestigd als hij zijn oude werkgever op televisie in actie ziet. 'In mijn tijd hadden ze een paar heel goede jeugdspelers, jongens die de wereld nog niet kende. David N'Gog uit Frankrijk, Dani Pacheco - een Spaanse jongen, ikzelf. Alleen zijn ze daar in mijn ogen verkeerd mee omgegaan. Dat is niet alleen vervelend op dat moment, maar het heeft ook wel invloed op de langere termijn, op het gehele verloop van je carrière. Je moet mentaal heel sterk zijn om overeind te blijven als je het gevoel krijgt dat ze je eigenlijk niet zien staan. Je probeert er mentaal weer bovenop te komen, geloof te creëren in jezelf en je mogelijkheden als voetballer. Maar niet iedereen kan dat.' HOFFENHEIM Diep respect heeft hij voor een andere generatiegenoot, die het wél volhield bij Liverpool en er nu een vaste waarde is: de Braziliaan Lucas. 'Het is heel lastig om zo lang in de koelkast te blijven, terwijl je het eigenlijk al verdient om te spelen. Lucas verdiende het al veel eerder. Maar ja, hij had toen spelers als Mascherano en Xabi Alonso voor zich, niet de minsten. Maar toch: er waren destijds genoeg wedstrijden waarin die jonge jongens al mee hadden kun nen draaien. Maar dat gebeurde niet. Er waren periodes waarin het tijdens de trainingen echt geweldig liep, maar dat werd dan niet beloond. Nooit. En er werd ook nooit gecommuniceerd over waarom dat dan zo was. Het is moeilijk om dat te bevatten en te accepteren, zeker voor een speler van 20, 21 jaar.' Daar waar Lucas besloot het gevecht aan te gaan bij Liverpool, weken andere talenten uit naar elders, veelal als huurlingen. Babel zelf koos begin 201 I voor een transfer naar Hoffenheim, een bijzondere club, die door kapitaal injecties van softwaremiljardair Dietmar Hopp in record tempo uit de laagste regionen van het Duitse voetbal opklom naar de Bundesliga. Overigens staat Hoffenheim (het gelijknamige dorp telt 3,500 zielen, het hypermo derne stadion biedt plaats aan ruim 30.000 toeschouwers) nu op degraderen, 'Dat verbaast mij helemaal niet,' zegt Babel. 'Het is een club die financieel heel veel kan, maar er volgens mij een verkeerde filosofie op nahoudt. In anderhalf jaartijd heb ik er onder drie trainers gewerkt. Voor dit seizoen hebben ze vijftien nieuwe spelers ge haald, inclusief een spits van Real Madrid B voor acht miljoen euro. Dan kun je nooit iets stabiels opbouwen.' Niettemin heeft hij veel geleerd bij zijn vorige club. 'Ik ben dingen over mezelf te weten gekomen. Achteraf be zien is het voor mijn carrière geen goede stap geweest, ik heb mezelf een beetje tekortgedaan door daar heen te gaan. Maar ik heb het destijds puur gedaan omdat ik in beeld wilde blijven bij het Nederlands elftal. Ik wist voor mezelf dat ik daar in principe elke wedstrijd zou

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 16