TERUG IN DE STAD EN BIJ DE CLUB VAN ZIJN JEUGD Ryan Babel Als Ajax vanmiddag van Willem II wint, zal Ryan Babel daarna net zo gretig met de kampioens- schaal poseren als al die anderen. Ja, de landstitel zal ook voelen als de zijne, zeker omdat het de eerste in zijn carrière is. Wat niet wegneemt dat hij persoonlijk terugkijkt op een door bles sureleed teleurstellend verlopen rentree in Amsterdam. 'Mijn waarde voor het elftal en mijn aandeel in het kampioenschap hadden veel groter moeten zijn. Maar ja, daar verander ik nu niets meer aan.' Toen Ryan Babel zich aan het begin van dit seizoen weer meldde bij de club die hij vijf jaar eerder had verlaten, kon hij niet anders dan opmerken dat er in de tussenliggende periode veel veranderd is bij Ajax. 'Qua structuur ziet het er anders uit. Hier op de Toekomst is flink gebouwd en verbouwd, onder andere om het eerste elftal hiernaartoe te kunnen halen. In mijn eerste periode bij Ajax trainden we nog naast de ArenA. We zijn een paar jaar vooruit.' Lachend: 'Mijn generatie is bijna helemaal uitgeroeid, om het zo te zeggen.' Kijk er de opstelling van zijn laatste wedstrijd in het sei zoen 2006-2007 maar op na. In de play-offs die toen nog gespeeld werden voor een plek in de voorronde van de Champions League, bracht toenmalig trainer Henk ten Cate in het beslissende duel met AZ een team op de been waarvan nu niemand meer over is, op Babel na dan. Stekelenburg, Ogararu, Heitinga, Vermaelen, Emanuelson, Gabri, Perez, Davids, Mitea, Huntelaar. Gregory van der Wiel, die aan het begin van dit seizoen nog kortstondig ploeggenoot van Babel was, zat destijds op de bank. 'De tijd is best wel snel gegaan,' zegt de nog altijd pas 26-jarige aanvaller, die in zijn eerste periode bij Ajax nooit kampioen werd en dus vanmiddag een primeur hoopt te beleven. Pas twintig was hij, toen hij vertrok uit Amster dam, met bestemming Liverpool. Die transfer was geen droom die werkelijkheid werd, zegt hij nu. 'Liverpool was wel de eerste club die zo concreet interesse voor mij toonde. Er kwam een bepaald gevoel bij kijken. Het doet iets met je als zo'n grote club jou wil hebben. Ergens streelt dat je ego, ja. Maar dat is niet de reden dat ik het gedaan heb. Ze boden mij de mogelijkheid en de ruimte om me verder te ontwikkelen, in een hoger tempo dan het hier in Nederland al ging.' EXPLOSIVITEIT De ervaring van de wedstrijden die hij sindsdien speelde in de Premier League en de Bundesliga, draagt hij nu mee als bagage. Het maakt van deze Ryan Babel een andere speler dan hij was in zijn eerste Ajax-jaren. 'Ik ben rustiger geworden in mijn spel. Dat is wat je met de jaren leert, dat je niet zomaar acties moet maken. Het juiste moment kiezen, dan je snelheid gebruiken, en tussendoor doseren. Terwijl ik gewend was alles op snelheid te doen. Dat was ook altijd gestimuleerd vanuit de coaches die ik tot die tijd had gehad. Explosiviteit was mijn wapen, ze wilden dat ik dat zo vaak mogelijk in stelling bracht. Maar dat kun je nooit een hele wedstrijd volhouden. Laat staan

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14