'Het team heeft de afgelopen maanden het gelijk van de trainer bewezen. Het enige wat nu telt, is dat we kampioen worden' 14 INTERVIEW Heerenvener met twee benen onderuit. Direct rood was het onvermijdelijke gevolg. De dader, nog altijd schuldbewust: 'Misschien zag het er op televisie gemeen uit, maar ik ging echt voor de bal. Ik was alleen veel te laat. Ik wilde Djuricic heus niet zo te raken. Het was een domme fout, die ik niet nog eens zal maken. Gelukkig heeft hij er destijds niets aan overgehouden.' Een schorsing en drie weken verder keerde Serero in de uitwedstrijd tegen ADO Den Haag terug in het team, maar dat zou een korte rentree blijken. Al na twintig minuten moest de toenmalig topscorer van Ajax zich laten wisselen vanwege een liesblessure. Het herstel zou vier maanden vergen en zoals het vaker gaat in zo'n geval: in die periode grepen anderen hun kans. Sinds hij weer fit is en in februari terugkeerde van het toernooi om de Afrika Cup, moet Serero het daarom doen met reservebeurten bij het eerste en wedstrijden met Jong Ajax. 'Natuurlijk zou ik het graag anders zien, maar het team heeft de afgelopen maanden het gelijk van de trainer bewezen. Het enige wat nu telt, is dat we kampioen worden. Ja, die titel zal ook een beetje van mij zijn, zo zal ik wel ervaren. Ondanks het feit dat ik uiteindelijk niet zo veel gespeeld heb als ik zou willen, heb ik wel echt het gevoel dat ik een substantiële bijdrage heb geleverd.' BELANGRIJKE LESSEN Thulani (Zulu voor 'wees stil, wees getroost') Serero hoopt komend seizoen op vergelijkbare wijze te begin nen als het huidige, met dien verstande dat hij de lijn vervolgens wél een heel seizoen wil doortrekken. Veel zal afhangen van zijn fitheid. 'Mijn eerste seizoen hier is leerzaam geweest, al was dat op een andere manier dan ik had gewild,' zegt hij, in zachte zinnetjes Engels. 'Ik heb toen eigenlijk het hele jaar gekwakkeld, omdat ik te veel wilde, te hard trainde, zonder naar mijn lichaam te luisteren en te snel weer wilde voetballen. Ik had het rustiger moeten opbouwen, dat zie ik nu wel in. Maar als jonge speler heb je nog geen vergelijkingsmateriaal. Je kunt niet putten uit je eigen ervaringen. Dat probeer ik nu te doen. Dat het aan'het begin van dit seizoen zo goed ging, komt vooral doordat ik geleerd heb van het seizoen daarvoor.' Natuurlijk, het scheelt ook dat hij heeft kunnen wen nen aan het leven in Europa, aan het voetballer-zijn in Amsterdam. Het contrast met 'thuis' is groot. Serero werd geboren in 1990, een paar maanden nadat Nelson Mandela was vrijgelaten uit zijn cel op Robbeneiland en Zuid-Afrika langzaam een ander land begon te worden. Onder moeilijke omstandigheden groeide hij op in So- weto, de South Western Townships bij Johannesburg. De bittere armoede om hem heen, het geweld op straat: Serero werd erdoor gehard. 'Ik ben een jongen uit het getto,' zo verwoordt hij zijn afkomst, niet zonder trots. 'We voetbalden op straat. Veel meer was er niet te doen.' Hij leerde in die tijd belangrijke lessen, zegt Serero. 'Ze zeggen altijd dat de sterksten overleven. Maar in Soweto is dat niet per se zo. Daar moet je vooral slim zijn en de juiste beslissingen nemen. Er zijn veel verleidingen, fouten die je als klein ventje kunt maken en die je leven tekenen. Ik ben genoeg vrienden kwijtgeraakt aan de criminaliteit, aan de drugs vooral. Dat ik daar zelf buiten ben gebleven, kwam vooral door mijn ouders, die waren heel streng. Ik kon als kind best stout zijn, maar ik wist wat er thuis op me te wachten stond als ik echt in de fout zou gaan. Dat heeft me erdoorheen geholpen. Dat, plus het voetballen.' DOORZETTINGSVERMOGEN Tot zijn dertiende speelde Serero bij kleine, lokale clubjes. Zonder goede materialen, op stoffige veldjes zonder ook maar een sprietje gras. Op een dag stond Ajax Cape Town op de stoep. Of hij voelde voor een verhuizing naar Kaapstad. 'Daar hoefde ik geen seconde over na te

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14