DE BALANS NA VIJF JAAR AJAX Christian Eriksen 12 INTERVIEW Martin Jol haalde begin 2010 een bleek, tenger jochie bij de selectie van Ajax. De zeventienjarige Christian Eriksen had destijds pas een jaar in de Amsterdamse jeugdopleiding gevoetbald, maar dat was ruim voldoende geweest om vriend en vijand te overtuigen van zijn exceptionele talent. Nu zijn we ruim drie jaar verder en is de Deense middenvelder (21) een van de dragende krachten in een elftal dat op zijn derde opeenvolgende kampioenschap afkoerst. Een gesprek over zijn eigen ontwikkeling en de Deense enclave in Amsterdam. Tekst Maarten Dekker Ben je veel veranderd sinds je hier bijna vijfjaar geleden jouw eerste contract tekende en je halverwege het seizoen 2008-2009 in de BI mocht beginnen? 'Dat was wel een heel andere persoon dan de Christian die nu tegenover je zit. Ik kwam hier bin nen ais een kleine, timide jongen, die moest wennen aan een nieuwe omgeving, aan nieuwe mensen, een nieuwe taal, een nieuwe speelwijze, een beetje van alles eigenlijk. Als ik nu kijk hoe ik me op al die punten heb aangepast, dan kan ik daar alleen maar tevreden over zijn - en soms ook wel een beetje trots. En ook als je kijkt naar het sportieve gedeelte: we liggen op koers om voor de derde keer achter elkaar kampioen te worden en persoonlijk heb ik de afgelopen drieënhalf jaar een hoop wedstrijden kunnen spelen, wat cruciaal is geweest voor mijn ontwikkeling.' Heb je je nu anders ontwikkeld dan wanneer je in Dene marken was gebleven? 'Zeker weten. Dan had ik als persoon en als voetballer niet meegemaakt wat ik nu heb meegemaakt. Het voetbal in Denemarken is toch anders, zowel qua stijl als qua niveau. Daar had ik nooit zo kunnen groeien als ik hier heb gedaan. Ook als mens. Ik ben nu een stuk opener dan vroeger; niet zo schuw meen Ik kan nu vrij gemakkelijk met mensen omgaan, terwijl ik in het begin een stille jongen was die bijna nooit iets zei. Deels zit dat ook wel in het karakter van de gemiddelde Deen. We zijn vrij gesloten, De een vanuit arrogantie, de ander vanuit schuwheid. Ik was een beetje schuw.' Wat heeft de voetballer Christian Eriksen hier de afgelopen jaren geleerd? 'Het is moeilijk om dat heel concreet te benoemen. Ik denk dat het vooral te maken heeft met wat je hebt meegemaakt. Bewust of onbewust neem je toch altijd iets mee, van elke nieuwe situatie waarin je terechtkomt, van elke wedstrijd die je speelt. Zodat je de volgende keer een oplossing paraat hebt. De eerste keer moet je misschien nog nadenken wat die oplossing ook alweer was. En de tweede keer gaat het als vanzelf, dan is het al een soort reflex geworden. In zekere zin is het ook een kwestie van jezelf leren kennen. Welke dingen kun je op intuïtie doen en welke dingen leer je jezelf aan?' BESTE SEIZOEN Ben je bezig aan je beste seizoen tot nu toe? 'Dat gevoel heb ik wel, al kun je niet zeggen dat vorig seizoen slecht was. Ik denk dat het steeds ietsje beter gaat, deels omdat je leert omgaan met de omstandigheden, met de pers, met de druk, noem het maar op. En je krijgt

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 12