AJAX VERSLAAT AZ IN VERLENGING Kwartfinale beker 1974 AZ '67 was in het seizoen 1973-1974 een van de grootste revelaties van de Eredivisie. Ook in de kwartfinale van de KNVB Beker op 13 maart 1974 deden de Alkmaarders het uitstekend. Maar Ajax won, met 2-1 na verlenging. Tekst Monique Janse Het knappe van de Alkmaar-Zaanse voetbal ploeg was de ongedwongen manier van voet ballen die in stadion de Meer werd getoond. De ploeg van trainer Joop Brand had geen last van ze nuwen, speelde onbevangen en ging volledig van eigen kracht uit tegen drievoudig Europees kampioen Ajax. De Amsterdamse ploeg won weliswaar verdiend, maar stiekem gunde heel voetbalminnend Nederland AZ een herkansing. Ook Ajax-trainer George Knobel was onder de indruk van het spel van de opponent. 'Ik kreeg zelfs af en toe de indruk dat die blauwen Ajax waren. Dit elftal speelde vaak bijzonder knap voetbal.' Zeker in het begin, toen AZ een passend antwoord wist te geven op Johan Neeskens en Gerrie Mühren, in de personen van Kees Kist en Joop Wildbret, die goed re ageerden op de Ajacieden. Voorin viel de strijd wel in Amsterdams voordeel uit. Jan Mulder speelde een ster ke wedstrijd en zag - na een kans voor Arie Haan - zijn assist op Neeskens niet worden verzilverd. AZ scoorde daarentegen wel. In de dikke mist kopte Mühren de bal in het eigen strafschopgebied pal voor de voeten van Kist, die Stuy kansloos liet, 0-1Dat liet Ajax niet op zich zitten. De Amsterdammers bouwden direct fraaie aan vallen op om de gelijkmaker op het bord te krijgen. John Rep bediende de voluit langs de lijn sprintende Suurbier, wiens voorzet door de volkomen vrijstaande Gerrie Mühren werd binnengekopt, I -1 VERLENGING Daarna ging Ajax onverdroten verder in de jacht op doel punten. Maar meer dan tien comers leverde dat aanvan kelijk niet op. Ook in de rest van de reguliere speeltijd lukte het Ajax niet om tot scoren te komen en na het bereiken van de negentigste minuut moest een verlenging WOENSDAG 13 MAART 1974 AJAX-AZ'67 2-1 NV (l-l, l-l) SCOREVERLOOP: 37. Kist 0-1, 39. G. Mühren 1-1,110. Mulder 2-1 AJAX: Stuy; Suurbier, Blankenburg, Van Dord, Krol; Haan, Neeskens (86. A. Mühren), G. Mühren; Rep, Mulder, Keizer (70. Steffenhagen) AZ '67: Vooys; De Vries, Meijer, Suurendonk, Vonk; Nygaard, Kist, Wildbret; Schaafstra, Vredenburg (97. Frank), Hoogesteeger het verschil gaan maken. AZ hoopte met hart en ziel die ook te overleven waardoor ze net als in de vorige ronde weer de strafschoppenserie mochten afwerken. 'Gerrit Vooys had ze ook nu weer allemaal gepakt,' riep Brands na afloop gekscherend over zijn doelman. Maar de rol van de doelman was in de I 10de minuut uitgespeeld toen hij door Jan Mulder meedogenloos hard werd verslagen, 2-1Hoewel AZ er alles aan deed om terug te komen in de wedstrijd, lukte dat niet. De beste kans was nog voor Ajax via invaller Stef fenhagen. Ajax won ver diend omdat er genoeg kansen waren geweest om de wedstrijd met ruimere cij fers te beslissen dan de 2-1 die na verlenging op het scorebord nriiktp Jan Mu'^er maakte in het bekerduel met AZ '67 in 1974 de winnende goal.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 25