VANDAAG 23 JAAR GELEDEN 27 FEBRUARI 1980 DE TEGENSTANDER 21 Ajax-debutant Tobias Sana op 12 augustus 2012 tijdens de eerste com petitiewedstrijd van het huidige seizoen in duel met Niklas Moisander. De AZ-aanvoerder speelde zijn voorlaatste wedstrijd in Alkmaarse dienst. Negen dagen later werd de transfer van de Finse verdediger naar Ajax beklonken. overgang ging uiteindelijk niet door, omdat AZ een hoger bedrag vroeg dan PSV wiide betalen. De van Rosenborg BK overgenomen Markus Henriksen kampt nog met aanpassingsproblemen, terwijl de ene (Vik tor) Elm de andere (Rasmus) niet blijkt te kunnen doen vergeten, Het vertrek van Rasmus Elm naarCSKA Moskou betekende de andere grote aderlating voor Verbeek en de zijnen. De Zweedse international, de ongekroonde koning van de dode spelmomenten, stond de laatste jaren garant voor een karrenvracht aan doelpunten en assists. Tot overmaat van ramp raakte Maarten Martens dit sei zoen opnieuw langdurig geblesseerd, ditmaal aan zijn rechterknie. Door de blessure van de Vlaamse stylist was de ontmanteling van het elftal, dat onder leiding van Louis van Gaal in 2009 de landstitel greep, compleet. SPEELS GEMAK Ondanks alle personele mutaties speelt AZ paradoxaal ge noeg helemaal niet eens zoveel slechter dan vorig seizoen. Zo speelden de Alkmaarders eind oktober in Arnhem een geweldige wedstrijd tegen Vitesse I -2-winst), de enige ploeg waar AZ dit seizoen twee maal van wist te winnen. Vaak genoeg legt de tweevoudige landskampi oen een puike partij op de mat, zoals tegen Feyenoord (3-1tweeënhalve week weken geleden, maar gaan de Alkmaarders door domme pech of een arbitrale dwaling toch de bietenbrug op. Wel pakte AZ tijdens de seizoensopening in Amsterdam knap een punt tegen Ajax dankzij twee goals van Jozy Al- tidore, de Amerikaanse centrumspits. Dat duel betekende de voorlaatste competitiewedstrijd van Moisander in het shirt van AZ voordat hij op 20 augustus terugkeerde naar Ajax, de club die hem in 2003 uit Finland had weggeplukt, Hoewel in acht moet worden genomen dat AZ tot van avond niet tegen de meest aansprekende tegenstanders heeft geloot, ging het Verbeek en de zijnen crescendo in het KNVB Bekertoernooi. Alle vier de duels werden met speels gemak gewonnen. Bovendien scoort AZ er in de beker lustig op los. Achtereenvolgens Veendam (4-1SWZ Sneek I -4), FC Dordrecht (2-4) en FC Den Bosch (0-5) werden aan flarden geschoten. Viktor Elm, in competitieverband pas één keer trefzeker, is met vijf goals de Alkmaarse topschutter in het bekertoernooi. geholpen. Ook eerder in de historie speelde Ajax op 27 febru ari voor de KNVB Beker. Bijvoorbeeld in 1980 toen Roda JC in stadion de Meer op bezoek kwam. In dat jaar ging het in de kwartfinale om een tweeluik tussen de Noord-Hollanders en Limburgers en Ajax verwierf zich in de thuiswedstrijd een uitstekende uitgangs positie door met 5-1 te winnen, In dat duel waren de Denen op dreef Frank Amesen scoorde twee maal, Soren Lerby één keer. Karei Bonsink en Dick Schoenaker verzorgden de andere doelpunten. In de return verspeelde Ajax de opgebouwde voorsprong niet; het werd 4-4.

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 23