'Wat je uitstraalt naar jouw verdedigers en naar de spits van de tegenstander, kan net het verschil maken' 12 INTERVIEW zich op het nationale podium als een groot keeperstalent. Er ontstond amper discussie toen Babos eenmaal weer fit was: Cillessen mocht van NEC-coach Wiljan Vloet blijven staan. En bondscoach Bert van Marwijk toonde zich al evenzeer gecharmeerd: de doelman mocht mee met de oefenstage van het Nederlands elftal in Zuid-Amerika, mede door afwezigheid van Maarten Stekelenburg en Michel Vorm. 'Het ging voorspoedig en daar ben ik een beetje aan gewend geraakt,' erkent Cillissen. 'Je gaat de lat voor jezelf toch steeds wat hoger leggen. Terwijl: als Gabor destijds niet geblesseerd was geraakt, had ik nu waarschijnlijk nog zonder morren op de bank gezeten bij NEC, wachtend op mijn kans.' CONSTANT SCHERP ZIJN Cillessen vat zijn huidige rol bij wedstrijden van Ajax I samen als 'wachten tot er iets gebeurt'. Dat bedoelt hij niet cynisch. 'Als reservekeeper moetje constant scherp zijn, klaar zijn om erin te komen als er iets gebeurt. Het is simpel, maar tegelijk mentaal heel lastig. Er zijn misschien wel psychologische trucjes voor, het gaat er volgens mij vooral om hoe je een wedstrijd beleeft. Je kunt onderuit gezakt op die bank gaan zitten, met de beentjes omhoog en een houding van "even negentig minuutjes uitzitten en dan weer lekker naar huis" of je kunt opgaan in wat er op het veld gebeurt en je betrokken tonen bij je team. Dat is ook onderdeel van je verantwoordelijkheid als profvoetballer, om ook paraat te zijn op de momenten Maar als eerste doelman en een van de grootste talenten van Nederland, die zelfs al even had mogen ruiken aan Oranje, leek het ruim anderhalf jaar terug geen slechte stap om naar Amsterdam te gaan. Daar moest Frank de Boer gaan beslissen over de opvolging van Maarten Stekelenburg en het was allerminst een uitgemaakte zaak dat Kenneth Vermeer de eerste erfgenaam zou zijn. Hoe anders liggen de verhoudingen nu. Vermeer ontwikkelde zich in ijltempo tot de onomstreden eerste keuze van De Boer en haalde op zijn beurt het Nederlands elftal, Cillessen machteloos achterlatend. 'Ik kan niemand iets verwijten.' Met een knipoog: 'Ja, misschien Kenneth, omdat die het zo goed doet. Als hij destijds al bij het Nederlands elftal had gezeten, was ik waarschijnlijk niet naar Ajax gekomen, daar kan ik eerlijk over zijn. Maar het is zoals het is. Ik doe het ook goed, de trainers zijn tevreden, maar er is op dit moment gewoon geen enkele aanleiding om te wisselen. Het zou nergens op slaan als ik nu van de daken zou gaan schreeuwen dat ik moet spelen.' dat je niet speelt. Ik heb het geluk dat ik vrij goed de knop kan omzetten. Als ik gefocust moet zijn, dan ben ik dat. Op de training kan ik tussen twee oefeningen door gewoon even ouwehoeren, maar als we weer verder gaan, kost het me geen enkele moeite om weer helemaal geconcentreerd te zijn.' Die eigenschap vloeit voort uit de rust en onverstoorbaar heid die hij zelf van nature in zich heeft. 'Ze maken mij niet zo snel gek. Er zijn heus weieens situaties dat mijn hart tekeer gaat, maar mensen zullen dat niet snel aan me merken. Ik denk dat dat ook een kwaliteit is, zeker voor een keeper. Wat je uitstraalt naar jouw verdedigers en naar de spits van de tegenstander, dat kan net het verschil maken. Die spits kan er moedeloos van worden, je me despelers kunnen er juist kracht en vertrouwen uit putten als ze weten dat ze een rustpunt achter zich hebben.' TWEE IDOLEN Het zijn diezelfde eigenschappen die Cillessen terugziet in de topkeepers die hij bewondert: Iker Casillas van Real

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 14