IN ALLES EEN PERFECTIONIST Viktor Fischer 12 INTERVIEW Viktor Fischer is een perfectionist. Misschien wel juist omdat het hem zo gemakkelijk lijkt af te gaan, is de jonge Deen extreem kritisch op zichzelf zodra de machine even hapert. Niet al leen als hij praat, maar vooral ook als hij voetbalt. 'Buiten het veld ben ik heel bedachtzaam. En dat moet ook, al schiet ik er soms wel in door. Maar je moet toch iets doen met de dingen die mensen tegen je zeggen, de tips die ze je geven? Op een gegeven moment moet je het allemaal op een rijtje zetten en tegen jezelf zeggen dat het nu echt tijd is om te laten zien wat je kunt.' Tekst Maarten Dekker Het was een kort nachtje, na de lange busreis uit Emmen, waar Ajax de avond tevoren ten koste van Vitesse de halve finale van het bekertoernooi bereikte. Maar Viktor Fischer zit er deze vrij dagmorgen uitgeslapen bij. Roerend in zijn cappuccino praat de achttienjarige Deen honderduit, in vloeiend Nederlands. Of het nu gaat over zijn eigen prestaties in de voorbije wedstrijden of over zijn jeugdjaren: op elke vraag volgt een uitgebreid, bloemrijk en waar nodig goed beargumenteerd verhaal. Met een vleugje onderkoelde humor op zijn tijd. De Ajacied vertelt bijvoorbeeld over hoe hij opgroeide in Aarhus, na Kopenhagen de grootste stad van Denemarken. Een stad die zich in toeristische brochures profileert als 'een van de gelukkigste steden ter wereld'.Viktor Gorrid- sen Fischer beleefde er een onbezorgde jeugd, geholpen door de beschermde omgeving en het gegoede milieu waarin hij opgroeide. Zijn vader is bankier zijn moeder een vooraanstaand rechter Zijn opa van moeders kant is Poul Pedersen, een van de iconen uit de Deense voet balhistorie. Pedersen was de eerste Deense voetballer die vijftig interlands achter zijn naam had, won met de nationale ploeg zilver bij de Olympische Spelen van Rome in 1960 en ontwikkelde zich na zijn carrière tot een suc cesvol zakenman. De jonge Viktor voetbalde eerst in een voorstad van Aarhus, Hojbjerg, bij Lysing IF. Husing, zo spreekt hij het uit.'Een kleine club, die eigenlijk heel groot is. Het is een amateurclub, die wel ambities heeft, maar niet het geld dat nodig is om echt hogerop te komen. Maar Lysing is groot als je kijkt naar de rol die de club speelt op sociaal gebied. Qua ledenaantal is het een van de grootste verenigingen van Denemarken.' STABIEL GEZIN Als kleine jongen woonde hij op nog geen vijfhonderd meter van het stadion van de plaatselijke profclub Aarhus GF (Gymnastikforening, vertaling overbodig), maar om daar meteen binnen te stappen, amper vijf jaar oud, dat voelde nog niet goed, zegt hij, 'Het zullen vooral mijn ouders zijn geweest die daar toen naar gekeken hebben, maar op die leeftijd moet het puur om plezier gaan. Am bities moet je dan nog niet hebben. Vanuit dat oogpunt vonden we het beter om bij Lysing te beginnen.' Als elfjarige, toen inmiddels duidelijk was dat Fischer over meer dan gemiddeld voetbaltalent beschikte, vervoegde hij zich alsnog bij AGF, zoals de club in Denemarken te boek staat. Na vier jaar volgde een overstap naar FC Midtjylland, de club waar Ajax hem weer twee jaar verder zou oppikken. Hij komt naar eigen zeggen uit 'een heel lieve familie'. 'Mijn vader en mijn moeder zijn allebei goed opgeleid en hebben beiden een goede baan. We hebben altijd een heel stabiel gezin gevormd, mijn ouders, mijn broer, mijn zusje en ik. Mijn broer Magnus voetbalt ook, in het

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 12