poule met Kroatië, na onder meer een knappe uitzege op Servië (0-3). 'Die uitslag was misschien wel wat geflat teerd, maar dat neemt niet weg dat we er eindelijk een keer echt goed voor staan,' zegt Alderweireld, die bij de Rode Duivels hoofdzakelijk als rechtsback fungeert. 'Het zou zo mooi zijn als we erbij zijn in Brazilië. Daar kómen is het enige waar we mee be zig zijn. Als het eenmaal zo ver is, dan kunnen we weer verder kijken. Dan stijgen we ook weer op de FIFA- ranking, waardoor het in de toekomst wat gemakkelijker wordt om ons te plaatsen voor volgende toernooien. Nu zaten we in pot 4 of 5, echt belachelijk laag. Maar we hebben onszelf in die positie gebracht door de matige prestaties van de laatste jaren, laat dat duidelijk zijn.' Het zelfbewustzijn, van de Belgen heeft niet onder die matige prestaties geleden, blijkt als Alderweireld zijn ei gen team afzet tegen het huidige Nederlands elftal. 'Wij hebben nog niets bewezen, terwijl Nederland tweeënhalf jaar terug nog in de WK-finale stond, dus ergens kan ik beter mijn mond houden. Maar ik vind oprecht dat wij meer talent in onze selectie hebben en dat we op dit moment als team ook verder zijn dan Oranje. Nog los van die laatste onderlinge wedstrijd in augustus, die wij wonnen. Sinds het EK is Louis van Gaal de Nederlandse ploeg grotendeels opnieuw aan het opbouwen. Die fase zijn wij voorbij. Voor ons moet nu de oogsttijd komen.' JEUGDSPELERS ALS FUNDAMENT Hij praat in dezelfde bewoordingen als het gaat over de tegenstander van vanmiddag. 'Feyenoord heeft al jaren heel veel grote talenten rondlopen, alleen werd er niet naar dat potentieel gepresteerd. Een beetje zoals de Belgische nationale ploeg, ja. En bij Feyenoord werd de jeugdigheid van spelers als Fer en Wijnaldum dan nogal eens als excuus gebruikt. Maar nu verschuilen ze zich niet meer en staat er echt een heel sterk team. Ze hebben niet voor niets net zo veel punten als wij. Feyenoord doet echt mee om het kampioenschap.' De manier waarop Feyenoord vanuit een nog niet zo lang geleden financieel en sportief miserabele positie werkt aan een nieuwe toekomst, wekt oprechte sympathie bij Alder weireld. 'Als Ajacied gun ik ze niets, want ze zijn een van onze concurrenten en wij willen weer kampioen worden. Dat moge duidelijk zijn. Maar ik denk dat je alleen maar respect kunt hebben voor clubs die eigen jeugdspelers als fundament gebruiken om iets moois op te bouwen. In dat opzicht lijken we eigenlijk best veel op elkaar.' Gevraagd naar de laatste keer dat Ajax van Feyenoord won, moet Alderweireld tot zijn eigen verbazing het ant woord schuldig blijven. 'Gek is dat, hè? Nog niet zo lang geleden kon ik elke wedstrijd tot in detail terughalen. Maar ik heb er inmiddels zo veel gespeeld, dat sommige dingen toch vervagen. Was het twee jaar geleden, ook de eerste wedstrijd na de winterstop? Ja, nu je het zegt. We waren heel dominant, dat weet ik nog wel. Ah ja, ik scoorde toen! De I -0, met zo'n zelfde schot als een paar weken daarvoor tegen AC Milan. Ja, dat was nog de tijd van de afstandsschoten.' Dat laatste zegt hij met enig sarcasme in zijn stem. Ook voor Alderweireld zelf lag het in de lijn der verwachting dat hij na het vertrek van Vertonghen toch ten minste een

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 19