'We moesten nieuwelingen inpassen en opnieuw automatismen ontwikkelen. Dat hebben we inmiddels aardig voor elkaar. Maar je mag nooit te tevreden zijn' 18 INTERVIEW waarin hij op de bank belandde, in het tweede seizoen onder Martin Jol. 'Het jaar daan/oor had hij me voor de leeuwen gegooid, ik had bijna alles gespeeld, leek definitief doorgebroken. En toen werd ik zomaar gepasseerd, in een periode waarin het elftal als geheel gewoon niet lekker draaide. Ik vond dat zo oneerlijk, was het er totaal niet mee eens. Maar ik heb toen netjes mijn mond gehouden, heb nooit geklaagd tegenover de pers, al had ik er zwaar de pest over in. Je wilt het niet meemaken, maar bijna elke voetballer maakt het ooit een keer mee.' Hij is er trots op dat Jol al snel op zijn schreden terug keerde en hem terughaalde in zijn basiselftal, nog voor de Scheveninger de handdoek in de ring gooide en werd opgevolgd door De Boer. 'Ik heb me teruggeknokt, door hard te trainen en het ongelijk van de trainer aan te tonen. Daar ben ik nog steeds blij mee, dat ik Jol liet inzien dat hij niet om mij heen kon.' AUTOMATISMEN ONTWIKKELEN Alderweireld kan niet anders dan content naar de ver richtingen en de uitgangspositie van zijn team kijken, al waarschuwt hij direct dat vanuit die tevredenheid geen gemakzucht of nonchalance mag ontstaan. 'Vergeleken met de laatste jaren staan we er nu in de winterstop veel korter op,' refereert hij aan de marge van drie punten ten opzichte van de koplopers FC Twente en PSV. 'Zeker in de eerste periode van het seizoen hebben we het lastig gehad. Er waren aardig wat jongens vertrokken - en niet de minsten - en we moesten dus nieuwelingen inpas sen en opnieuw automatismen ontwikkelen. Dat hebben we inmiddels aardig voor elkaar. Maar je mag nooit te tevreden zijn.' De ontwikkeling die het team doormaakt, bespeurt Al derweireld ook in de wisselwerking tussen hemzelf en nieuwkomer Niklas Moisander, met wie hij het centrale verdedigingsduo vormt. 'Alle begin is moeilijk zeker bij een club als Ajax, waar van een verdediger meer wordt ver wacht dan alleen het voorkomen van tegendoelpunten. Ik kan erover meepraten. Van de vier jaar dat ik samen met Jan Vertonghen speelde, onthouden de mensen uiteraard vooral de laatste twee seizoenen, waarin we kampioen werden. Maar in het begin ging dat ook echt niet altijd over rozen. Wat dat betreft denk ik dat Niklas en ik nu al een heel sterk koppel vormen, en de komende maanden gaat dat alleen nog maar beter worden.' ECHTE KLASBAK Missen doet hij zijn kompaan van de voorgaande seizoe nen niet, zegt Alderweireld nuchter. Hij weet hoe het werkt in de voetbalwereld en ziet ook in dat het onver mijdelijk was dat Vertonghen zijn vleugels zou uitslaan. 'Jan was uitgegroeid tot een echte klasbak, die je op een gegeven moment gewoon niet meer kunt houden. Na tuurlijk is het jammer dat hij hier niet meer speelt, maar dat geldt ook voor anderen. Neem Vurnon Anita. Als controlerende middenvelder nam hij Jan en mij zo veel werk uit handen, door ballen te onderscheppen, door ruimtes dicht te lopen, noem maar op. Het is een cliché, maar verdedigen doe je echt met zijn allen.' Vertonghen mag dan nu in Londen voetballen, bij Totten- ham Hotspur, Alderweireld treft hem nog geregeld, rond de interlands van de Belgische nationale ploeg. Samen maken ze deel uit van een extreem getalenteerde lichting, die al jaren een gouden toekomst wordt voorspeld. Tot dusver bleef succes in de vorm van kwalificatie voor een eindronde uit, maar de Belgen lijken dit keer goed op streek om zich te plaatsen voor het WK van volgend jaar in Brazilië. Ze delen de koppositie in hun kwalificatie-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 18