STEUNPILAAR EN TEVREDEN AJACIED Toby Alderweireld Er was een tijd dat Toby Alderweireld elke wedstrijd die hij ooit had gespeeld tot in de onbenul- ligste details kon terughalen en analyseren. Maar zijn eigen, stormachtige ontwikkeling van de laatste jaren heeft dat onmogelijk gemaakt. Ruim honderd Eredivisieduels heeft hij achter zijn naam, plus nog een bulk wedstrijden in andere competities, en ook nog eens twintig interlands voor België. Bij de hervatting van de competitie toont de centrale verdediger zich een tevreden Ajacied. Vergeleken met de laatste jaren staan we er nu in de winterstop veel korter op. We hebben het aardig voor elkaar. Maar je mag nooit te tevreden zijn.' Vandaag vier jaar en twee dagen geleden maakte een jonge slungel uit België zijn debuut in Ajax IDe Amsterdammers, on der leiding van Marco van Basten, hervat ten destijds de competitie tegen NEC, in Nijmegen. De slungel van toen herinnert het zich nog als de dag van gisteren.'We stonden één doelpunt voor en ik kwam er een paar minuten voortijd in om die marge te verdedigen. Gabri maakte toen in blessuretijd nog de 2-4. Een mooie groep hadden we toen.' Inmiddels zijn we ruim honderd Eredivisieduels verderen geldt Toby Alderweireld (23) als een van de steunpilaren in het kampioenselftal van trainer Frank de Boer Maar destijds had hij als negentienjarig broekie nog alles te bewijzen. Toen Ik in Nijmegen debuteerde, had Ajax net Rob Wielaert gekocht van Twente. En aan het begin van het seizoen hadden ze ook al Oleguer gehaald. Allebei jongens die al het nodige hadden bewezen in het voetbal en die je niet haalt om ze op de bankte laten zitten. Dus in dat opzicht leek er misschien niet heel veel perspectief voor mij, op de korte termijn in elk geval. Er was ook even sprake van dat ik in de winterstop verhuurd zou worden. Mario Been wilde me naar NEC halen. Maar Ajax zei meteen nee. Na die invalbeurt in Nijmegen heb ik dat seizoen nog een paar keer mee mogen doen.' NUTTIG LEERMOMENT Met het ouder worden en de vele vlieguren die hij heeft gemaakt in het eerste van Ajax en de Belgische nationale ploeg, lijkt de Toby Alderweireld van nu in weinig meer op de Toby Alderweireld van toen. 'Ervaringen maken je beter. Of dat nu de euforie op het Museumplein is na een kampioenschap of het moment dat de supporters hier boos voor de poort stonden omdat het slecht ging. En alles daartussen, al die wedstrijden die ik nu achter mijn naam heb, op verschillende plekken in Nederland en in Europa, in verschillende ambiances. Dat sla je allemaal op, deels bewust, deels onbewust. Het vormt je.' Een persoonlijk dieptepunt, dat hij nu terugblikkend vooral als een nuttig leermoment beschouwt, was de periode

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2013 | | pagina 16