'Als aanvoerder maar ook als ervaringsdeskundige vertel ik die jonge gasten in het Finse elftal dat ze niet bang moeten zijn om een stap terug te zetten, om er uiteindelijk sterker uit tevoorschijn te komen' deal of iets dergelijks. Wat niet wegneemt dat het in de praktijk natuurlijk wel prettig en gemakkelijk was dat we samen naar Nederland konden verhuizen. Toen we hier kwamen, waren we zeventien jaar. Eerst hebben we bij een gastgezin gewoond, daarna betrokken we samen een appartement in Diemen.' De Niklas Moisandervan nu hoeft niet lang na te denken als gevraagd wordt naar zijn eerste periode in Amsterdam en de belangrijkste lessen die hij toen geleerd heeft. 'Ik heb ondervonden dat het toch heel moeilijk is om op jonge leeftijd naar een ander land te komen. Ook voetballend. Zeker vanuit de Finse competitie naar een competitie als de Nederlandse, dat was een forse stap. Ik begrijp de jongens die zo'n kans grijpen als hij zich voordoet, maar het is altijd afwachten hoe je wordt opgevangen en in wat voor omgeving je terechtkomt. Het kan mentaal heel zwaar zijn.' GEEN SECONDE SPIJT Dat ondervond hij ook zelf, al heeft Moisander geen se conde spijt gevoeld van zijn keuze om destijds bij Ajaxte tekenen. 'Ik weet zeker dat ik toen ook al de kwaliteiten had om door te breken bij Ajax, maar ik kreeg een zware knieblessure; ik scheurde mijn voorste kruisband af. En daarnaast was ik gewoon nog lang niet sterk genoeg, mentaal noch fysiek Er stond in die tijd ook een heel sterk team, waar je als jonge speler niet zomaar tussenkwam, Voor mijn toenmalige positie van linksback hadden ze al Maxwell en Urby Emanuelson. Stevige concurrentie, zeg maar. En toen ik die knieblessure opliep, werd ook Juanfran nog gekocht.' Na drie jaar eindigde het gezamenlijke avontuur van de broers. Dat Ajaxte weinig aanknopingspunten zag om ze een nieuwe verbintenis aan te bieden, kwam voor geen van beiden als een verrassing. 'Voor mij kwam er belang stelling van Zwolle. Het was de keuze om in Nederland te blijven of terug te keren naar Finland,' blikt de jongste Moisander terug. 'Henrik had ook graag willen blijven - in zijn laatste jaar bij Jong Ajax speelde hij ook veel meer dan ik - maar voor hem was er geen interesse van andere clubs. Hij heeft toen eerst een halfjaar in Zweden gekeept en is daarna teruggekeerd bij onze oude club TPS. Daar is hij nu al een tijdlang eerste doelman. En hij heeft ook al een paar interlands gespeeld, Hij doet het goed. Ik zou het mooi voor hem vinden als hij ooit nog een paar jaar bij een mooie club in het buitenland kan spelen.' IN BEELD BLIJVEN Dat hij aan het einde van zijn eerste verblijf bij Ajax werd gescheiden van zijn evenbeeld, viel Moisander niet al te zwaar, zegt hij. 'Dat we niet bij Ajax konden blijven, za gen we al een tijdje aankomen. Dus we hadden er al aardig wat over gesproken. Het moment ging komen. We vonden dat ook helemaal niet erg. We wilden ook wel graag voorkomen dat we tot in lengte van jaren als 'een pakketje' zouden worden gezien,' Zijn eigen overgang naar Zwolle (toen nog met het voor voegsel FC) was bovenal een keuze om 'in beeld te blijven' en om te investeren in zijn eigen ontwikkeling. 'Ik wilde mezelf in elk geval nog twee, drie jaar geven om alsnog in de Eredivisie terecht te komen. Dat had ik voor ogen.' Zijn start in de kop van Overijssel was lastig: Moisander

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 16