'Wij hebben gewoon een heel goede ploeg, die in staat is om het iedere tegenstander lastig te maken. Of dat nu Dortmund thuis is of straks Real Madrid uit' 14 INTERVIEW leden, maar ik heb nog steeds contact met mijn oude trainer van toen. Het is leuk om elkaar te blijven spreken. Het is toch onderdeel van je verleden. Ik begon ooit als middenvelder. Op die positie heb ik ooit ook nog stage gelopen bij Ajax, maar toen redde ik het net niet. Later is dat als keeper alsnog gelukt. Bij Neerlandia trainde ik als speler van de DI vrij regelmatig mee met de CIomdat die maar één keeper hadden. Het seizoen erop vroegen ze mij om vast op doel te gaan staan. Mijn idee was eigenlijk om dat een jaartje te doen en daarna weer te gaan voetballen. Maar dat is er nooit meer van gekomen.' Hoewel het keepersmetier dus niet direct zijn roeping was, zegt Vermeer er altijd al plezier aan te hebben be leefd. 'Natuurlijk is het iets anders, maar de keeper is in de loop der jaren toch steeds meer een van de elf spelers geworden. Je ziet het ook heel veel, dat jongens pas op latere leeftijd worden omgeturnd van veldspeler naar keeper. Dat gold bijvoorbeeld ook voor Maarten Steke lenburg. Zo'n overstap heeft natuurlijk als voordeel dat je een bepaalde basis hebt als voetballer, die in het moderne voetbal ook voor een doelman onontbeerlijk is. Al is het meevoetballen inmiddels toch wel overal overgenomen en opgenomen in de standaard keeperstraining. Je ziet nauwelijks meer van die klassieke pure ballenstoppers. In ieder geval niet op het hoogste niveau.' De nummer I van Ajax laat het liever aan anderen om te beoordelen wat hem een goede keeper maakt. Hij omschrijft zichzelf hoogstens als 'allround' en 'behoorlijk atletisch'. 'Toen ik net begon als keeper was ik nog maar een klein ventje. De groei is er bij mij pas vrij laat inge komen. Maar ik heb goede reflexen en ik had altijd al wel een behoorlijke sprongkracht, waarmee ik veel kon compenseren. Dat alles bij elkaar was in ieder geval genoeg om als dertienjarige in de Cl bij Ajax te mogen beginnen.' Dat lijkt een eeuwigheid geleden. Vermeer koestert de herinneringen aan al die jaren in de jeugdopleiding tot hij in 2004 zijn eerste contract tekende. Hij is zijn ouders en de rest van de familie dankbaar, mensen die altijd voor hem klaar stonden en zich wegcijferden om hun zoon dat te kunnen laten doen waar hij goed in is: keepen. EERSTE KEUS Nu is hij al weer geruime tijd eerste keus in het eerste elftal, sinds Maarten Stekelenburg in de zomer van 201 I naar AS Roma vertrok. En het onvermijdelijke gevolg van de vele wedstrijden die Vermeer inmiddels achter zijn naam heeft: hij groeit verder, heel geleidelijk, naar een steeds hoger niveau, voortbouwend op zijn eigen ervaringen. 'In dat opzicht maakt het niet uit of je in de UEFA Champions League speelt of in de Nederlandse competitie; je moet er altijd staan en leveren wat er van je gevraagd wordt. Natuurlijk vooral in de Europese wedstrijden wil het nog weieens voorkomen dat je als keeper meer te doen krijgt dan je gewend bent, als we als ploeg onder druk komen te staan van een gerenom meerde tegenstander. Maar in de Eredivisie komt het juist weer meer aan op geconcentreerd blijven, ook als j je hele fases van de wedstrijd niets te doen krijgt. Het is anders, maar van allebei kun je leren en beter worden.' Begin vorige maand werd Vermeer bovendien voor het eerst opgeroepen voor het Nederlands elftal, weer een nieuwe stap in zijn gestage ontwikkeling. Tijdens de WK- kwalificatieduels met Andorra en Roemenië keek hij sa men met collega-doelman Michel Vorm vanuit de dug-out toe hoe eerste keus Stekelenburg beide opdrachten tot een goed einde bracht, maar de Ajacied spreekt niette min van een prachtige én leerzame periode. 'Ik heb toen natuurlijk een tijdje met die jongens mogen trainen en

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 13