LACHEBEKJE OP WEG NAAR VOLWASSENHEID Jody Lukoki De weg der geleidelijkheid bracht Jody Lukoki in vier jaar tijd van Ajax B1 naar het vlaggen schip. Nu is het aan de in Congo geboren vleugelaanvaller om door te groeien tot een vaste waarde in Ajax 1. Hij weet zelf maar al te goed wat daarvoor nodig is. 'Dat losse moet er een beetje uit. Ik moet nu een echte, volwassen kerel worden.' Jody Lukoki staat bekend als een lachebekje, maar vandaag komt hij met een sip gezicht het clubhuis van sportpark de Toekomst binnengestrompeld. De jonge vleugelaanvaller heeft twee dagen voor het interview een flinke schop tegen zijn knie ge kregen, in het bekerduel met ONS Sneek. 'Het voelt niet goed,' zegt Lukoki, als hij zich met enige moeite op een barkruk heeft gehesen. Hij weet waarover hij praat, want eerder in de maand hield dezelfde knie hem ook al een tijdje aan de kant.'Er zat een klein scheurtje in de meniscus, dat puur door rust moest herstellen. Nu was het weer bijna helemaal goed, maar door die schop ben ik weer terug bij af. Zo voelt het in ieder geval.' Op dat moment vreest Lukoki nog dat hij een maand nodig zal hebben om weer fit te worden, kostbare tijd die hij zoveel beter had kunnen besteden in dit seizoen dat lijkt samen te vallen met zijn definitieve doorbraak. Zijn debuut stamt alweer van bijna twee jaar geleden, toen hij naam maakte door als invaller in de thuiswedstrijd tegen FeyenoordTim de Cler door de benen te spelen. In het vervolg sprokkelde hij her en der nog wat speelminuten bij elkaar Toen dit seizoen begon, stond Lukoki's teller op acht optredens in de Eredivisie. Dat aantal heeft de donderdag twintig jaar geworden Amsterdammer inmid dels verdubbeld. Want zijn blessure bleek mee te vallen. Vorig weekeinde was hij al weer fit genoeg om in te vallen tegen PEC Zwolle, TWEELINGBROERTJE De wieg van Lukoki stond in Afrika. 'Ik ben geboren in Congo en toen ik één jaar was, ben ik met mijn ouders en mijn tweelingbroertje Madjer naar Nederland gekomen. We zijn gevlucht voor het geweld in Zaïre, zoals het land toen nog heette. Ik heb er geen herinneringen aan en ik heb me er na die tijd ook niet echt in verdiept. Mijn ouders gaan nog geregeld terug om familie op te zoeken, maar zelf ben ik nooit meer in Congo geweest. Het is een heel instabiel, heel onrustig land, waar de burgeroorlog soms weer een beetje oplaait. Zolang de situatie zo is, vind ik niet dat ik daarnaartoe moet gaan, ook al zal ik in mijn hart altijd wel een soort natuurlijke verbondenheid met het land voelen. Van mijn familie heb ik zelf alleen contact met mijn oma. Ik versta nog wel Frans, maar ben het spreken met de jaren een beetje verleerd.' Madjer is met zeven minuten verschil de oudste helft van de tweeling. 'Maar hij gedraagt zich niet als mijn oudere broer,' zegt Jody. 'De verhouding is gelijkwaardig. We zijn eikaars beste vrienden, delen alles met elkaar. Hij voetbalt nu voor Jong NAC en woont daarom op zichzelf in Breda. Dat was in het begin wel lastig. Vooral voor hem. Ik woon nog gewoon bij mijn ouders. Maar het gaat nu goed. We zien elkaar gewoon nog heel veel. Breda is niet naast de deur, maar het is ook niet de andere kant van de wereld.' Lukoki groeide op en woont nog steeds in Amsterdam- West. De pleintjes en trapveldjes in het stadsdeel Bos en

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 16