Voorwoord met herinneringen ui het verleden aan AJAX In 1950 was ik veertien jaar. De v.v. Heerenveen was weer eens noordelijk amateur- voetbal kampioen geworden. Dat betekende voor Abe Lenstra c.s. opnieuw spelen om de landstitel met de kampioenen van de overige vijf distric ten van de KNVB. Eerst in de vele kampioens jaren van de Friese club met mijn vader met de tram naar Heerenveen, later op de fiets. We sta ken dan altijd even aan in Oudehaske, waar een zuster van mijn vader woonde. Van mijn vader Sijbe Visser, de ouderen onder ons zullen hem nog wel herinneren, heb ik de belangstelling voor Koning Voetbal geërfd. Mijn vader was één van de oprichters van de volksclub Black Boys. Een groot voetballer is hij nooit geweest. Mijn vader was veel meer een bestuurder, zij het liefst op de achtergrond. Leermeester Ik zie hem nog maandelijks de vele adressen schrij ven voor het verzenden van het clubblad De Black Boys Bode aan de leden en andere belangstellenden. Ook bracht hij vele jaren de raambiljetten rond in Sneek. Bij iedere thuiswedstrijd van Black Boys op het helaas verdwenen sportpark in De Noorderhoek was hij present in de kassa om kaartjes te verkopen. Hij was niet weg te slaan uit het bestuur van Black Boys. Ik ben er nog altijd trots op, dat hij werd benoemd tot erelid van Black Boys.Mijn vader was ook de eerste, die de Gouden Speld ontving van de Afdeling Fries land van de KNVB, beter bekend als de Friese Voetbal Bond (FVB). Mijn vader was typograaf. Vele jaren was hij als handzetter werkzaam bij Drukkerij Flach aan de Leeuwarderweg in Sneek. Hij was bij Flach de leer meester van de vader van onze trainer Jan Vlap. Strobalen Nu terug naar het kampioensjaar 1950 van de v.v. Heerenveen. Op 7 mei 1950 vond de legen-darische kampioenswedstrijd Heerenveen-Ajax plaats. Uiter aard met pa naar het Friese Haagje. Zittend op stroba len werd de wedstrijd gevolgd. Op de webstite staat over dit kampioensduel te lezen: Zuchtend keken de Friese supporters het aan. Een hopeloze achterstand van 1-5 met nog maar een halfuurtje op de klok. Daar viel weinig eer meer aan te behalen. Alhoewel, zo op perde een enkeling, driejaar eerder had Heerenveen in Maastricht bij MW een 4-0 achterstand omgezet in een 6-7 overwinning. Al moest die enkeling ook toegeven, dat daarvoor een uur speeltijd nodig was geweest. Het werd nog een zinderend half uurtje die zevende mei 1950 in Heerenveen. Mysterieus Het werd pompen of verzuipen voor de ploeg van Abe Lenstra. Plotseling veranderde de sfeer in deze wedstrijd. Mysterieus. Het begon bij een doelpunt van Abe: 2-5. Zeven minuten later maakte Marten Brandsma (alias de tank) er 3-5 van. Toen werd Abe gevloerd in het strafschopgebied. Penalty, benut door aanvoerder Henny Jonkman: 4-5. Ajax wist het toen niet meer. Germ Hofma maakte er 5-5 van. Vijf minuten voor tijd tikte Abe Lenstra de bal naar Jan Ploegh, Ploegh naar Jonkman en Jonkman weer naar Brandsma. Het schot verdween hoog in de rechter hoek: 6-5. Gerard Bruins Het Heerenveen-stadionnetje ontplofte. Men kon niet afwachten tot scheidsrecher Dirk Nijs uit Rotter dam affloot. Heerenveen miste zelfs nog kansen op meer. Na het eindsignaal stroomde het publiek het veld op om de spelers op de schouders te hijsen. Vol komen verbouwereerd liepen de Ajacieden van het veld af. Guus Drager van Ajax stamelde, dat hij nog

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2012 | | pagina 3